انفجاری که عصر تسلیحات هسته‌ای را رقم زد.

1- آزمایش ترینیتی

اولین آزمایش هسته‌ای آمریکا که اولین انفجار هسته‌ای دنیا هم بود، آزمایشی بود که با اسم رمز «ترینیتی» انجام شد. این آزمایش در تاریخ 19 جولای 1945 توسط ارتش آمریکا انجام شد. انجام این آزمایش معمولاً به عنوان آغاز عصر هسته‌ای قلمداد می‌شود.

انفجار «ترینیتی» قدرت انفجاری معادل با 20 کیلو تن «تی.ان.تی» تولید کرد.

  


بمب مورد استفاده در آزمایش ترینیتی

 

 

 این تصویر، بمب ترینیتی را تنها 16 هزارم ثانیه پس از انفجار نشان می‌دهد. عرض این توپ آتشین تقریباً 200 متر است. ذره‌های بسیار ریز سیاهی که شبح آنها در عکس دیده می‌شود، درخت هستند.

2- عملیات crossroads

این آزمایش‌ها مجموعه آزمایش‌هایی بودند که آمریکا در اواسط سال 1946 در جزایر بیکینی انجام داد. این انفجار از چند جهت حائز اهمیت بود. اول اینکه این انفجار اولین آزمایش تسلیحات هسته‌ای آمریکا بعد از انفجار ترینیتی بود. دومین علت اهمیت این آزمایش این بود که آمریکا برای اولین بار بعد از استفاده از بمب اتم در هیروشیما و ناکازاکی که دهها هزار نفر را به کشتن داد از این بمب‌ها استفاده می‌کرد؛ و سومین علت اهمیت آن این بود که این آزمایش اولین انفجار هسته‌ای در زیر آب بود.

هدف این آزمایش که شامل دو انفجار به نامهای «ایبل» و «بیکر» بود بررسی تأثیر تسلیحات هسته‌ای بر کشتی‌های نیروهای دریایی بود و ماحصل آن این بود که تمام کشتی‌های هدفگذاری شده در این کشتی دچار آلودگی رادیواکتیو شدند. هر کدام از این انفجارها، قدرت انفجاری معادل 21 کیلیوتن داشتند.


 


کشتی‌ها در کنار محل انفجار دیده می‌شوند


ضمن اینکه این آزمایش، اولین مورد پراکنده شدن غبارهای غلیظ رادیواکتیو در منطقه بود. غبارآلودگی ناشی از چنین انفجاری اثرات جهانی نیز دارد، چرا که غبارهای هسته‌ای ناشی از انفجار، تا چند روز در لایه استراتوسفر زمین باقی می‌مانند و سپس در سطح وسیعی پخش می‌شوند.

 

 یک شیمی‌دان به نام «گلن سیبرگ»، که طول دوران تصدی‌گری مدیریت کمسیون انرژی اتمی توسط وی بیشتر از سایرین بوده است، انفجار «بیکر» را "اولین فاجعه اتمی دنیا" توصیف کرد.

 

 

 این آزمایش‌ها 1 میلیارد و 300 میلیون دلار هزینه داشتند.این عکس سطح بالای تشعشعات هسته‌ای در خلال عملیات crossroads را نشان می‌دهد.


3- عملیات sandstone

sandstone مجموعه‌ای از آزمایش‌های تسلیحات اتمی بود که در سال 1948 انجام شد. در این عملیات گسترده 10200 نیرو شرکت داشتند. این آزمایش‌ها در جزایر مرجانی «انویتاک» در جزایر مارشال انجام شد و هدف از آن آزمایش طرح جدیدی از بمب‌های اتمی بود که «هری ترومن» رئیس جمهور وقت آمریکا در 27 ژوئن 1947 مجوز آن را صادر کرده بود.

 


دراین آزمایش‌ها سه انفجار با اسم رمز‌های «اشعه X»، «Yoke» و «Zebra» انجام شدند که قدرت انفجار آنها به ترتیب برابر 37، 49 و 18 کیلوتن بود.

4- عملیات رنجر

این آزمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ چهارمین آزمایش هسته‌ای آمریکا بود که در سال 1951 در «مرکز آزمایش‌های هسته‌ای نوادا» انجام شد. تمام بمب‌های این آزمایش به وسیله هواپیمای بمب‌افکن B-50 پرتاب شدند.

در این عملیات هسته‌ای 5 انفجار به نامهای «ایبل»، «بیکر»، «ایزی»، «بیکر 2» و «فاکس» در تاریخ‌های 27 ژانویه، 28 ژانویه، 1 فوریه، 2 فوریه و 6 فوریه سال 1951 انجام شدند. قدرت انفجار آنها به ترتیب برابر 5، 8، 1، 8 و 22 کیلوتن بود.

 

 5- عملیات گرین‌هاوس (گلخانه)

این عملیات نیز در سال 1951 و به فاصله اندکی پس از عملیات قبلی انجام شد و به آن سبب اهمیت یافت که اولین آزمایش‌هایی بود که اصولی را آزمایش کرد که به تولید «بمب هسته‌ای حرارتی» (بمب هیدورژنی) منجر شد.
افراد شاخص و مهم در حال مشاهده عملیات «گلخانه» در جزایر مارشال هستند.


در این آزمایش، تمامی بمب‌ها بر روی برج‌های فولادی عظیم انجام منفجر شدند تا در آنها ترکش‌های هوایی شبیه‌سازی شوند.

هدف عمده عملیات گرین‌هاوس تولید بمب‌هایی با اندازه و وزن کمتر و کاهش دادن مقدار مواد شکافت‌پذیر لازم و از سوی دیگر افزایش قدرت تخریبی بمب‌های اتمی بود.

 

 انفجار «George» در این رشته از عملیات اولین انفجار هسته‌ای ـ حرارتی در دنیا بود.

/ 0 نظر / 61 بازدید