نئاندرتال‌ها چقدر انسان بودند؟

در دو دهه اخیر، باستان شناسان درباره پسرعموهای ما، نئاندرتال ها که بیش از 200هزار سال پیش در اروپا و آسیا ساکن بودند و حدود 28 هزار سال قبل به طور اسرارآمیزی ناپدید شدند، تحقیقات زیادی کرده اند. مهم ترین بخش این تحقیقات، شامل بررسی شباهت سبک زندگی و رفتارهای اجتماعی نئاندرتال ها با هوموساپینس ها(خودمان) است. اشیای باقیمانده از این انسان های نخستین به خصوص زیورآلات شان که استفاده های نمادین داشته و نشانگر فرهنگ آنها بوده، اساسی ترین سند برای بررسی رفتار آنها و مقایسه اش با رفتارهای انسان های مدرن است. بعضی از پژوهشگران می گویند که پیش از حضور انسان های مدرن در اروپا، حدود 40 هزار سال پیش، نئاندرتال ها مراسمی نمادین داشته اند. اما بعضی از منتقدان این نظریه هم می گویند که آنها در دوره کوتاه رقابت با ما بوده که این چیزها را از ما غنیمت گرفته اند. به هر حال نئاندرتال ها یا آن گونه که بین مردم رایج است ،«انسان های اولیه» حدود 300 قرن پیش ناپدید شدند و رازهای زیادی از خود باقی گذاشتند. مهم ترین راز البته نحوه نابودی آنهاست. در بهار سال 2009 نتایج تحقیقاتی نشان داد که احتمالاً یکی از مهم ترین دلایل نابودی نئاندرتال ها این بوده که ما (هوموساپینس ها)آنها را خورده ایم !اما هنوز این مسأله به طور کامل رد یا اثبات نشده است. دراینجا می خواهیم نگاهی داشته باشیم به یکی از عادت های عجیب و غریب نئاندرتال ها:

آرایش کردن و آویزان کردن زیورآلات.
 

تقریبا 25 سال است که دیگر مطمئن شده ایم خاستگاه ما انسان های امروزی آفریقا بوده و بعد با مهاجرت های گسترده ،در همه جای جهان پخش شده ایم و محل زندگی انسان های قدیمی تر مانند نئاندرتال ها را تغییر داده ایم. سال 1979، باستان شناسان در فرانسه اسکلت نئاندرتالی را کشف کردند. آن زمان کارشناسان تصور می کردند آرایش بدن و تزئینات و زیورآلات از جنس استخوان در کنار سایر عناصر، ساخته دست انسان های مدرن است اما پژوهش های بعدی نشان داد که خود نئاندرتال‌ها این طور آرایش می کرده اند. در سال 1995 هم محققان بقایای انسانی را در همان دوره زمانی، در جایی دیگر در فرانسه کشف کردند که آن نیز نئاندرتال بود و چنین آرایشی داشت. اهمیت این کشف ها دراین است که گونه ها، هم با آناتومی بدن و هم با رفتارشان شناخته می شوند. بنابراین همان طور که نئاندرتال ها بدنی همانند انسان های مدرن نداشتند، نمی توان رفتاری امروزی نیز برای آنها تعریف کرد. این کشف ها، رفتارهای اجتماعی نئاندرتال ها را توضیح می دهد و شاید در آینده کلید نابودی معماگونه آنها باشد، معمایی که جواب آن به ما کمک می کند راه های نابودی گونه خود را بهتر شناخته و در صورت امکان از آن جلوگیری کنیم. برای تطبیق این نتایج با نظریه های مبنی بر اینکه فقط انسان های مدرن توان ساختن این محصولات پیشرفته را دارند، برخی دانشمندان می گویند که نئاندرتال ها از روی ساخته های دست ما تقلید کرده یا هنگام داد وستد یا سفر، این زیورآلات را به دست آورده اند.

یافته های عجیب
 

دو یافته مهم برای دیرینه شناسان انسانی بسیار قابل توجه بوده است؛ یکی غاری در جنوبی ترین نقطه در اسپانیا بود که سال 1985 حفاری شد و سه صدف سوراخ سوراخ درآن پیدا شد که اول چندان توجهی جلب نکرد، اما پس از چند سال با پیگیری محققی کشف شد که این صدف متعلق به 48 تا 50 هزار سال پیش است. این صدف ها هیچ گاه شسته نشده اند. یکی از صدف ها پوشش یک صدف خوراکی مدیترانه ای بود. با تمیز کردن آن، لکه ای رویش پیدا شد که می تواند باقیمانده رنگدانه ای باشد. با تحلیل این لکه، مشخص شد که این صدف با رنگدانه قرمزی به نام لپیدو کروسیت رنگ شده است. دومین کشف هم صدف حلزونی سوراخ شده ای بود که سال گذشته در اسپانیا کشف شد و مربوط به 10تا 50 هزار سال پیش از حضور انسان های امروزی در اروپاست. ابتدا تصور می شد این یک فسیل صدف است و هیچ ارتباطی با انسان ندارد اما وقتی آن را تمیز کردند، دیدند بسیار تازه و پر از رنگ های نقاشی شده روی بدنه اش است. به نظر می رسید سطح بیرونی نسبتاً سفید صدف، نارنجی رنگ شده است.

لوازم آرایشی باستان
 

اما اینکه نئاندرتال ها با این اشیا چه می کردند، جالب توجه است. به هرحال پیش از مهاجرت انسان های امروزی به اروپا، آنها دندان های پستانداران یا صدف هایی را مثل آنچه در اسپانیا پیدا شد، سوراخ نمی کردند یا شیار نمی دادند اما با ورود ما به اروپا، چنین کردند. ظاهراً آنها از این اشیا برای آرایش خود استفاده می کردند. صدف خوراکی مدیترانه ای، احتمالا به عنوان «ظرف نگهدارنده رنگ های آرایشی» مورد استفاده قرار می گرفته است .ساده ترین توضیح این است که این رنگ ها برای آرایش بدن به ویژه برای رنگ کردن صورت کاربرد داشته اند. اما اینکه نئاندرتال ها هم مثل بعضی از هوموساپینس ها هر روز بعد از برخاستن از خواب و آغاز روز از این مواد استفاده می کردند یا در مواقع خاص برای تشریفات مذهبی یا جشن ها و سوگواری ها، هنوز مشخص نیست.

زیورآلات باستانی
 

داخل یکی از صدف های سوراخ شده در نزدیکی سوراخ، تکه های خاک رس قرمز رنگی چسبیده بود. پژوهشگران می گویند احتمالاً چون این صدف رنگ شده و سوراخ شده نمی توان آن را به عنوان ظرف مورد استفاده قرار داد، پس نئاندرتال ها علاوه بر رنگ کردن بدن خود احتمالاً از این صدف ها به عنوان آویز هم استفاده می کردند.

تحلیل نتایج
 

با این یافته ها می توان نتیجه گرفت نئاندرتال ها رفتاری امروزی داشتند، آنها بدنی همانند انسان های مدرن نداشتند اما رفتاری پیشرفته داشته اند. از روی رفتارهای آنها می توان به این حقیقت پی برد که یا نئاندرتال های ساکن این مناطق از اجداد مشترک نئاندرتال و انسان های مدرن به وجود آمده اند و گروه هایی که ما نئاندرتال ها و انسان های امروزی می نامیم، گونه های متفاوتی از هم نبودند. پس با وجود تفاوت های موجود در اندامشان نباید موجب شگفتی ما شوند. در واقع ظهور رفتار انسان های مدرن کند بوده است. شاید با افزایش جمعیت، دانش انسان ها بالا رفته و موجب رشد هویت اجتماعی شده که در شکل و شمایل زیورآلات و آرایش بدن انسان ها هم به چشم می خورد. این نمونه ها نشانگر شروع تغییر رفتار در انسان هاست.

هدف این پژوهش ها
 

در 1/5 تا 2 میلیون سال پیش یا در بعضی جاها بین 500 هزار تا یک میلیون سال قبل، متوسط اندازه مغز انسان به اندازه مغز انسان های مدرن درآمد. اگر ما بتوانیم انسانی که در 500 هزار سال پیش می زیسته را در داخل جنین جانشینی قرار داده و پس از تولد او را مانند انسان های امروزی تربیت کنیم. آیا قادر است تا با هواپیما پرواز کند؟ شاید برخی محققان بگویند خیر، شاید هم برخی جواب مثبت بدهند.
منبع: نشریه دانستنیها شماره 20

/ 1 نظر / 228 بازدید
جاوید

عالی بود [تایید]