تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
جعده بنت اشعث
ساعت ٦:٢۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٠  کلمات کليدي: اشخاص ، تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

منبع: مختارنامه


اشعث بن قیس کندی در تاریخ صدر اسلام عنصری تعیین‌کننده است. از جمله در واقعه‌ی حکمیت او از بدخواهانی است که توانست به امام علی(ع) فشار آورده و او را به پذیرفتن حکمیت وادار کند.
از تدابیر امام علی(ع) برای مهار کردن او خواستگاری کردن دختر او جعده برای فرزند ارشد خود حسن(ع) بود. از جعده در منابع تاریخی چیز زیادی نگفته‌اند. این که دختر اشعث و خواهر محمد بن اشعث و قیس بن اشعث است که اولین برادر از قاتلان مسلم بن عقیل است و دومین برادر از سران لشکر عمر بن سعد در کربلا.
جعده فریب زیبایی خود و وعده‌ی معاویه را خورد و به طمع این که معاویه به او پول فراوان بدهد و بعد او را به عقد یزید درآورد امام حسن(ع) را به شهادت رساند. در روز این جنایت امام حسن(ع) روزه داشت و وقت افطار به خانه رفت تا افطار کند، جعده امام(ع) را با سمی که معاویه برایش فرستاده بود به شهادت رساند. امام(ع) پیش از شهادت، اثر سم را حس کرد و جعده را نفرین کرد.
بعد از انجام جنایت، معاویه به نیمی از وعده‌ی خود عمل نکرد و به جعده گفت او را به عقد یزید در نمی‌آورد تا مطمئن باشد جعده بعدها یزید را همچون امام حسن(ع) مسموم نخواهد کرد. جعده از امام حسن(ع) فرزندی نداشت و پس از این جنایت با یعقوب بن طلحه بن عبیدالله ازدواج کرد و برایش سه پسر آورد، اما از این پسران نسلی باقی نماند. یعقوب را در واقعه‌ی حره کشتند و جعده با عباس بن عبدالله بن عباس ازدواج کرد و برای او دختری و پسری به دنیا آورد، اما از آنان نیز نسلی نماند.
این که جعده کی به دنیا آمد و کی مرد در تاریخ نیامده، اما می‌دانیم که مردم او را با القابی مثل زنی که به همسرش سم می‌دهد صدا می‌کردند و او بعد از شهادت امام(ع) نصیب چندانی جز بدنامی نداشت.


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.