تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
نامداری قهرمان از نهضت تنگستان
ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩٠  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، اشخاص

نگاهی به زندگی سید اسماعیل (موسوی) سردار بزرگ نهضت تنگستانی ها 

منبع: ماهنامه شاهد یاران، شماره 52


در میان اسطوره های مقاومت و رزم آوری نهضت تنگستانی ها باید از نامداری دیگر، و قهرمانی فداکار که شجاعت و پیکار جویی او دربرگیرنده بخش دیگری از تاریخ این نهضت بزرگ است، و سربازی ملی و جان بر کف و مجاهدی پرخروش به نام (سید اسماعیل) نام برد. آن قهرمان وطن و پاسدار نوامیس مسلمین در سال 1300هجری قمری در قریه آشی (خائیز) در خانواده ای بالنده از ایمان و پرورده مکتب توحیدی اسلام، تولد یافت. پدرش سید حسن، از نوادگان سادات دشتی بود که به واسطه خدمت به مستمندان از جایگاه و مقامی بزرگ نزد مردم برخوردار بود. سید اسماعیل نیز با همان خصوصیات پدر وعلاوه بر آن، شجاعت و جنگجویی، بر حسن شهرت خویش افزود. وی مورد عنایت رئیس علی، سردار عظیم الشأن این نهضت بزرگ و دارای روابط دوستی بسیار نزدیک با ایشان بود. با شروع جنگ نابرابر قوای مهاجم بریتانیا با چریک های تنگستانی، رئیس علی با پیک مخصوص، سید اسماعیل را به یاری خود می طلبد، و او بی درنگ آهنگ جنگ با دشمن می کند و تا آخرین لحظه حیات رئیس علی، در تمام صحنه های مخاطره آمیز نبرد دوش به دوش پیشوای نهضت تنگستانی ها به جنگ بی امان خود ادامه داده و تا واپسین لحظات زندگی این پرچمدار بزرگ مبارزه با کفر و تجاوز، در کنار رئیس علی باقی مانده و در هنگامی که دست خیانت و جنایت به زندگی رئیس علی خاتمه می دهد، باز هم آن سید جنگجو و قهرمان خستگی ناپذیر است که جسد گلگون رئیس علی را بر دوش گرفته و با طی کردن چندین کیلومتر مسافت، به قریه گورک می رساند و مانع از دست یافتن دشمن به جسد وی می شود.
سید اسماعیل، بعد از شهادت رئیس نهضت نیز از جنگ و مبارزه دست نکشیده و در کنار سایر مبارزین و به قصد نابودی دشمن و خونخواهی برادر شهیدش(رئیس علی) جنگ با قوای دشمن را ادامه می دهد، و در طول این جنگ نابرابر، سه بار مجروح می شود، ولی هر بار با بهبود نسبی، دست در حلقه سلاح برده و به رزم بی امان خود ادامه می دهد، و در زمانی که عرصه برمجاهدین تنگ می شود، زادگاه وی مقر فرماندهی کل جنگ می شود و زایر خضرخان به آشتی عقب نشینی تاکتیکی نموده و با همکاری وی عملیات جنگی را راهبری می کند، و در آن جا نیز مجاهدین دوباره مورد حمله هواپیماهای جنگی دشمن قرار می گیرند و عاقبت، سید اسماعیل، در حالی که طعم شیرین پیروزی بر دشمن را نچشیده بود، در سن 38 سالگی بر اثر بیماری آنفلونزا بدرود حیات گفته و دفتر زندگی و خدمات بی شائبه اش به وطن اسلامی بسته می شود.

نامداری قهرمان از نهضت تنگستان

سید اسماعیل، جان به جان آفرین تسلیم می کند، اما نامش در تاریخ زنده می ماند...
روحش شاد و راهش مستدام و پر رهرو باد.

 


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.