تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
درشکه‌های بدون اسب!
ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ اسفند ۱۳۸٩  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

«ویلیام ناکس دارسی» بانی استخراج نفت در ایران می‌باشد. آنچه باعث اقدام او در کسب امتیاز نفت از حکومت قاجار شد، گزارشی بود که دو زمین‌شناس فرانسوی به نامهای «ژاک دو مورگان» و «ادوارد کوته» در اختیار او قرار دادند. این دو نفر که از مناطق جنوبی و غربی ایران دیدن کرده و گزارش مستندی در مورد وجود منابع عظیم نفتی در عمق اراضی این منطقه تهیه کرده بودند در سال 1901 میلادی به همراه یک ایرانی ارمنی به نام «آنتوان کتابچی» و با راهنمایی «سر درموندولف» وزیرمختار سابق بریتانیا به ویلیام دارسی معرفی شدند تا امکان حفاری و استخراج نفت ایران را مورد بررسی قرار دهند.


جلسه آنان در منزل ویلیام دارسی در لندن تشکیل شد و در حاشیه آن گفت و گوی جالبی راجع به نفت ایران بین آنان صورت گرفت. ابتدا دو کاشف فرانسوی گزارش مکتوب خود را به ویلیام دارسی تحویل دادند و گفتند که این گزارش حاصل سفر آنان به مناطقی از جنوب و جنوب غربی ایران و همچنین به اراضی ایلات بختیاری است. آنان سپس متذکر شدند که بر اساس مطالعاتشان منابع عظیمی از نفت درعمق زمین این مناطق وجود دارد.
یکی از میهمانان فرانسوی بحثهای حاشیه‌ای نیز مطرح کرد از جمله اینکه از پنجره منزل دارسی به بیرون نظر افکند و برای اولین بار اتومبیلی را مشاهده کرد. در آن زمان به تازگی اتومبیل در اروپا و آمریکا اختراع شده بود. میهمانان فرانسوی که گویا این وسیله نقلیه 4 چرخ را هنوز از نزدیک به درستی ندیده بودند، راجع به آن سئوال کردند. دارسی ضمن توضیح راجع به مختصات و فواید اتومبیل، از جمله این عبارت را گفت‌ «این همان خاصیت درشکه را دارد ولی البته بدون اسب کار می‌کند»
میهمانان فرانسوی گفتند این درشکه بدون اسب که ضمناً هم سر و صدا دارد و هم دودزاست هرگز نمی تواند جای یک درشکه دواسبه را بگیرد دارسی به آنان پاسخ داد «شما در اشتباه هستید. من معتقدم که در آینده اتومبیل خواهد توانست انقلابی در وسایل حمل و نقل به وجود آورد و ماشین‌های بدون اسب برای حمل بار و مسافرین به کار خواهد افتاد. زیرا این طرح هم‌اکنون در آمریکا در شرف تکوین است و به زودی به سایر نقاط جهان سرایت خواهد کرد».
در این هنگام «درموندولف» وزیرمختار سابق بریتانیا که در جمع حضور داشت اظهارات دارسی را کامل کرد و گفت «آری، ولی نه بدون نفت. زیرا نفت نیروی محرکه اتومبیل است» یکی از میهمانان فرانسوی پرسید «اگر قرار باشد دنیا انباشته از این گونه درشکه‌های بدون اسب شود، نفتی که باید به مصرف سوخت آنها برسد از کجا به دست خواهد آمد؟» دارسی پاسخ داد «ما باید نفت بیشتری را در زیرزمینها بیابیم و بهره‌برداری کنیم. نفت در همانجاهایی است که شما نمونه‌ای از آن را در جنوب ایران یافتید و گزارش آن را امروز برای من آورده‌اید. ما باید زمین‌ها را حفاری کنیم».

منبع: سایت راسخون


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.