تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
شهرنشینی در آمریکای باستان
ساعت ٥:٤٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ اسفند ۱۳۸٩  کلمات کليدي: جهان جدید (استرالیا و آمریکا)

دوره آخرین عصر یخبندان :شکار و خوشه چینی شیوه ای بود که توسط سرخپوستان کهن در آخرین عصر یخبندان نیز بکار می رفت .

عصر یخبندان پایان می یابد:حدود ده هزار سال پیش همین که (عصر یخبندان پایان یافت)، تغییرات زیادی در اثر گرم شدن هوا در طبیعت آمریکا بوجود آمد.این تغییرات ، اندک اندک ولی همه جانبه صورت گرفتند و تأثیر زیادی در زندگی مردمان آن دوران گذاشتند. دسته های شکارچی-خوشه چین در سراسر گوشه و کنار محیط طبیعی پراکنده شدند ، و به این ترتیب با سرزمین تغییر یافته و موجوداتش آشنا شدند.


بعد از پایان عصر یخبندان هرچند تغییرات آب و هوایی همچنان ادامه داشت ولی فرایند سامان یافتن پس از عصر یخبندان ، الگوهایی برای زیستن به وجود آورد که تا نسل های بعدی نیز باقی ماند.

در این دوره واحد های اصلی اجتماعی نسبت به زمان سرخپوستان کهن تغییری نکرده بود و گروه ها از خانواده های وابسته به یکدیگر تشکیل می شدند .این گروه ها پس از عصر یخبندان دیگر به سیر و سفر نپرداختند و بیشتر آنها در قلمروی کم و بیش معین مستقر شدند و در آنجا با دیگر گروه های هم زبان و دارای میراثی مشترک همراه شدند.آمریکایی های نخستین احتمالا به زبان های گوناگونی صحبت می کردند. در زمانی اروپایی ها با این بومی ها ارتباط پیدا کردند ، یک تا دو هزار زبان بین آنها صحبت می شد.

در این دوره ، گروهها به خاطر تغییرات فصلی و برای اینکه حداکثر استفاده را از منابع طبیعی برده باشند درون قلمرو خویش از جایی به جای دیگر کوچ می کردند . البته گروههایی هم بودند که به دلیل وفور نعمت کوچ نمی کردند. این زندگی کوچ نشینی مردم را مجبور می کرد که کم ترین میزان اشیا و دارایی را داشته باشند تا زندگی شان آسان تر و دلپذیرتر شود.در عین حال آنها برای آراستن دارایی محدود خود از روش های مختلف ابداعی استفاده می کردند.البته آنها شیوه های سنتی ساختن اشیا را که هم از پدرانشان آموخته بوده بودند وهم آسان تر و سریع تر بود کنار نگذاشتند.

بومیان آمریکا در طول هزاران سال ، گیاهان مختلفی را گرد آوری کردند . مرتب کردند و برای غذا ، دارو و امور روحانی ، در زمین کاشتند . بومیان تخصص خوبی در زمینه کشت تمام انواع گیاهان بومی به دست آوردند . تا سال 1492 م بومیان دو قسمت شمالی و جنوبی قاره آمریکا انواع ویژه ای از دست کم سیصد گونه پرورش داده بودند. داشتن ذخیره ی محصولات ، اقامت در یک نقطه را برای مردم آسان تر می کرد . زیرا دیگر نیازی به شکار یا گردآوری غذای گیاهی نبود . استقرار آن مردمان در یک مکان ، باعث شکوفایی کامل تمدن در دو سرزمین گردید : دره های کوه های آند و آمریکای مرکزی . در این زمان افزایش نفوس در روستا نتیجه ی فراهم آوردن غذا به طور ثابت و دائم از ذرت بود که رقابت بیش تری در زمینه یافتن اراضی مرغوب کشاورزی و نیز منابع کمیاب معدنی مانند نمک ، ایجاد می کرد . جنگ و دفاع یکی از اصول مهم این زندگی بود . هنگامی که کشت محصول باعث احداث روستا های بزرگ و دائمی می گردید مرز روستاها را با نصب تیرک های چوبی مشخص می کردند . همچنین یکجا نشینی این فرصت را برای مردم فراهم می آورد تا برای مدتی طولانی در زمینه هنر و صنایع دستی فعالیت کنند . به این ترتیب همچنانکه روستا گسترش می یافت و سازمان آن پیچیده تر می شد فراوانی محصول باعث می شد که هنرمندان بیشتری دست به فعالیت های هنری بزنند .

در این زمان، با افزایش جمعیت روستاها برخی از آن‌ها به شهر تبدیل شدند. از میان شهر های این منطقه می‌توان به «کوسکو» و «چیچن ایتزا» اشاره کرد:

  1. کوسکو و ماچوپیچو

کوسکو شهری تاریخی در پرو (آمریکای جنوبی) که پایتخت اداری-سیاسی-نظامی امپراتوری اینکاها بشمار می‌آمده است. در کنار آن شهر ماچوپیچو قرار داشت. ماچو پیچو (به اسپانیایی: Machu Picchu)، به معنی قله ی قدیمی، یک محوطه باستانی به جا مانده از آثار دوره ی اینکاها است که در ارتفاع ۲٬۴۳۰ متری از سطح دریا در دامنه ی کوه در بالای دره ی اوروباما در کشور پرو و در ۷۰ کیلومتری شمال کوسکو قرار گرفته‌است. اغلب اوقات از آن به‌عنوان «شهر گمشده اینکاها» یاد می‌شود. ماچو پیچو احتمالأ شناخته شده‌ترین نماد امپراتوری اینکاها است.این شهر در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی ساخته‌شده و صدها سال پیش در زمان فتح اینکاها توسط اسپانیایی‌ها متروک شده‌است. برای قرن‌ها فراموش شده‌بود و به جز عده‌ای از مردم محلی کسی از آن نامی به خاطر نداشته است. این اثر در سال ۱۹۱۱ میلادی توسط هیرام بینگهام، تاریخ‌شناس آمریکایی به جهانیان معرفی‌شد. ماچو پیچو با دیوارهای سنگی جلا داده‌شده مطابق با معماری کلاسیک اینکاها ساخته شده‌است. اولین بنای این مجموعه این‌تی‌هوآتانا (به اسپانیایی: Intihuatana)، معبد خورشید که اطاقی با ۳ پنجره و در منطقه‌ای از ماچو پیچو که باستانشناسان آن را منطقه ی مقدس می‌نامند، است. در سال ۲۰۰۳ میلادی تعداد توریست‌های این شهر باستانی ۴۰۰٬۰۰۰ نفر بوده‌است.

ماچو پیچو

  1. چیچن ایتزا

چیچن ایتزا اثری باستانی از تمدن مایا است که در کشور مکزیک واقع شده‌است. کلمه چیچن ایتزا به معنی «در کنار دهانه چاه ایتزا» است که خود «ایتزا» احتمالا در زبان مایاها به معنی جادو یا جادویی بوده‌است. این اثر جزو میراث جهانی یونسکو به‌شمار می‌رود. بسیاری از باستان‌شناسان معتقدند چیچن ایتزا در حدود هزار سال پیش پایتخت یکی از پادشاهان مایاها به نام «تاپیلتزین چه کوئتزالکولت» بوده‌است.محوطه چیچن ایتزا شامل چندین ساختمان سنگی است که قبلا به‌عنوان قصر، معبد، حمام، مغازه و غیره به کار می‌رفته‌اند. مطرح‌ترین قسمت‌های آن عبارتند از:

El Castillo

*  (قلعه) که عبارتست از هرمی پلکانی که از هر چهار طرف دارای پله‌هایی تا بالای هرم است. این معبد، متعلق به خدای آسمان بوده است. (عکس بالا)

* معبد جنگجویان

* محوطه بازی

* معابد و سازه‌های دیگری نیز در محوطه اثر تاریخی چیچن ایتزا قرار دارند.در زمین‌های این منطقه دو چاله بزرگ آب وجود دارد که به گمان باستان شناسان، مردم ساکن این منطقه از آن برای زندگی‌شان استفاده می‌کردند.

منابع:

  1. دانشنامه رشد
  2. دانشنامه ویکیپدیا پارسی

 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.