تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
کاشف قدیمی ترین مومیایی ها
ساعت ٥:۱٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ بهمن ۱۳۸٩  کلمات کليدي: اشخاص

درباره ماکس اوئل ، پدر باستان شناسی آمریکای جنوبی
ماکس اوئل باستان شناس و زبان شناس آلمانی است که او را پدر باستان شناسی آمریکای جنوبی می دانند. به گفته پاول بان:(1) "مطالعه تمدن های باستانی آند بدون در نظر گرفتن کار مکس اوئل ناممکن است. وی روش های علمی را برای باستان شناسی آمریکای جنوبی به کار گرفت و پایه ای برای درک روابط بین مردم این مناطق باستانی به وجود آورد ." او موفق به کشف تعدادی مومیایی شد که قدمت آنها حدود دو هزار سال بیشتر از مومیایی های مصری است .


تاریخچه زندگی

"فردیک ماکس اوئل" (2) در تاریخ 25 مارس 1856 در شهر درسدن (3) در شرق آلمان به دنیا آمد. در آن زمان ، باستان شناسی هنوز به عنوان یک رشته خاص علمی مطرح نشده بود. اوئل به چندین مدرسه شبانه روزی فرستاده شد و نهایتا در سال 1880مدرک دکترای خود را از دانشگاه لایپزیگ در رشته زبان شناسی دریافت کرد ، هر چند پس از مدتی به باستان شناسی علاقه مند شد موضوع پایان نامه او درباره دستور زبان چینی بود. پس از آن ، او با "چارلوت گروس"(4) اهل فیلادلفیا (5) ازدواج کرد و شغلی در یک یاز موزه های در سدن به دست آورد . در اینجا بود که در تماس با اشیای باستانی ای که از سراسر جهانی گرد آمده بودند ، قرار گرفت .در این موزه او مخصوصا فرصت مطالعه برخی از آٍثار متعلق به تمدن های حوزه آند(6) را به دست آورد. این آثار عموما از طریق افرادی وارد آلمان می شدن که از جنگی که طی سال های 1879-1884 بین شیلی ، پرو و بولیوی در گرفته بود ، می گریختند .در این زمان ، یک دوست زمین شناس به نام "آلفونس استوبل"(7) ، اطلاعاتی درباره ویرانه های شهر تیواناکو(8) تیاهواناکو(9)) واقع در بولیوی در اختیار او گذاشت . این اطلاعات ، شامل تصاویر و اطلاعاتی از معماری آنجا بود.
پس از این مطالعه از راه دور تمدن های آمریکای جنوبی و انتشار مطالبی درباره تیواناکوو برخی موضوعات دیگر باستان شناسی این منطقه ، وی سرانجام در اوایل دهه 1890 به آمریکای جنوبی رفت و در سال 1892 از طرف دانشگاه های کالیفرینا و پنسیلوانیا عهده دار تحقیقات میدانی و حفاری در پاچاکاماک (10) ، موچیکا(11) و چیمو(12) ، همگی واقع در پرو شد. این آغاز یک دوره پرکار او به عنوان یک باستان شناس بود. در همین دوره بود که او خود را به عنوان یکی از برجسته ترین چهره ها در زمینه مطالعات تمدن های باستانی آمریکا نشان داد به خاطر کاری که در معبد خورشید در پاچاکاماک در پایان قرن نوزدهم انجام داد، عده ای او را پدر باستان شناسی پرو نیز می نامند ، که این نشان دهنده اهمیت کار وی در این محل است . به طور کلی ، کار اوئل از دو جنبه حائز اهمیت است : یکی کشف تعدادی از سبک های اصلی به کار رفته در آثار باستان شناسی آند ، از جمله سبک هایی که در ناسکا (13) و تیاهواناکو استفاده شده اند ، و دیگری افزایش دانش ما از باستان شناسی آند در آمریکا جنوبی .

مطالعات اولیه

نخستین پروژ های باستان شناسی اوئل شامل کاوش هایی در آرژانتین ، بولیوی و شیلی بود. تحقیقات او در تیواناکو به تایید این نقطه به عنوان یکی از شهرهای پیش از اینکایی منطقه کمک کرد. وی همچنین دولت بولیوی را متقاعد کرد که از آن چه امروز یکی از مهم ترین مراکز جذب گردشگر است ، حفاظت کند. تجزیه و تحلیل سبک و محتوای نقوش حجازی شده ، اوئل را به این نتیجه رساند که تیواناکو یک منطقه پیش از اینکایی است . همچنین کشف همانند بودن سبک های کوزه گری و دیگر دست ساخت های یافت شده در پاچاکاماک و دیگر در سواحل پرو توسط او ، زمینه ساز تهیه جدول زمانی باستان شناسی منطقه آند شد که امروزه نیز مورد استفاده است ؛ هر چند که این جدول در قرن گذشته به طور عمده ای تصحیح شد .
اوئل فاصله بین سال های 1897 تا 1899 را در حالی در فیلادلفیا گذراند که مشغول نوشتن گزارشی درباره پاچاماک بود.
از دیگر نتایج به دست آمده توسط او که تا این زمان مورد تایید بوده است ، طبقه بندی مومیایی های مردم باستانی چینچورو (15) است که در سال 1917 انجام داد . چینچورو یک جامعه کوچک از ماهی گیران و شکارچیان دشت ساحلی آتاکاما (16) بود که اوئل ضمن یک بازدید از شمال شیلی ، به طور اتفاقی متوجه مومیایی های متعلق به آن شد . او آنها را به سه دسته تقسیم کرد : ساده ، ساده با پوششی از خشت و پیچیده ـ روشی که هنوز هم به کار می رود. از آنجایی که روش های تاریخ گذاری امروزی در آن زمان در اختیار اوئل نبود ، او هیچ نظری درباره قدمت مومیایی ها نداشت . آزمایش های بعدی نشان می دهد که اینها قدیمی ترین مومیایی های مصنوعی (17) جهان هستند و حدود دو هزار سال از مومیایی های متعلق به مصر باستان قدیمی ترند.
با وجود همه آنچه که گذشت ، مشهورترین کار اوئل روی سایت پاچاکاماک بود که اکنون یک مرکز گردشگری در حدود چهل کیلومتری جنوب شرق لیما ، پایتخت پرو ، است . این نقطه یک استقرارگاه وسیع ساخته شده با خشت و سنگ است که در خود یکی از مقدس ترین زیارتگاه های منطقه آند را که متعلق به دوره اینکاهاست ، جای داده است . حفاری های اوئل در پاچاتکاماک همراه با تحلیل های بسیار دقیق و مستندسازی لایه های خاک بود . با این کار ، او قادر بود گونه های متعدد و متفاوت سفالگری را تشخیص دهد . استدلال وی چنین بود که تغییرات در سبک نشان دهنده دوره های متفاوت سکونت است . این کار نه تنها موجب ایجاد یک منبع غنی اطلاعات بود ، بلکه باعث ایجاد مجموعه های مهم و شگفت آور آثار باستانی نیز شد . علاوه بر این ، این کار زمینه را برای مطالعه مستمر پاچاکاماک و روباط زمانی و مکانی فرهنگ های مختلف باستانی فراهم ساخت . با این که او به عنوان پدر باستان شناسی آمریکای جنوبی شناخته شده ، آثار بسیار کمی را منتشر کرده است . این آثار عبارتند از :"ویرانه های تیاهواناکو در کوهستان های پروباستان" (همراه با استوبل) ، "و پاچاکاماک : گزارش ویلیام پیر (18) از هیئت عزامی پرو در سال1896" که در سال 1903 به چاپ رسید.
علاوه بر آمریکای جنوبی ، اوئل حفاری نسبتا مهمی نیز در امری یل (19) در خلیج سرانفرانسیکو انجام داد. وی در سال 1944 در برلین درگذشت .

پی نوشت ها :

1- Paul Bahn /2- Frederick Max Uhle/3- Dresden/ 4- Charlotte Grosse/ 5- Philadelphia /6- Andes/ 7- Alphons Stubel/8- Tiwanaku/9- Tiahuanaco
10ـ Pachacamac 40 کیلومتری جنوب شرق لیما ، پایخت پرو/11 ـ Mochica تمدنی در شمال پور که حدود سال 100 تا 800 میلادی شکوفا شد/ 12ـ Chimu تمدن چیمو از حدود 1100 تا دهه 1400 شکوفا بود/13 ـ Nasca یا Nazca نام منطقه وسیعی در ساحل جنوبی پرو که دوران درخشش از حدود 300 پیش از میلاد . تا حدود 800 میالدی بود/ 14ـ Kalasasaya- Kala به معنی سنگی و saya یا sayasta به معنی متوقف شده است . این معبد در بولیوی قرار دارد.
15-Chinchoro/ 16- Atacama
17 ـ‌ منظور آنهایی هستند که توسط بشر مومیایی شده اند . مومیایی طبیعی نمونه هایی است که به عنوان مثال در معادل نمک و با بر اثر یخ زدن در مناطق سردسیر به وجود می آیند.
18-William Pepper/19-Emeryville

منبع:دانشمند شماره 566

نقل از سایت راسخون


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.