تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
عاقبت ریاکاری
ساعت ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٧ دی ۱۳۸٩  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

  در انوار نعمانیه است که: شخصی به ریا وتظاهر عادت کرده بود وجدیت بسیار می‏کرد تا مگر آن را ترک کند. شبی اندیشید که برای فرار از تظاهر در مسجدی  در فلان گوشه  شهر می‏روم  وعبادت می‏کنم و کسی مرا نخواهد دید.چون آن محل  در معرض رفت وآمد مردم نیست شاید یک شب عبادت بی ریا انجام دهم. شب تاریکی بود. به سوی مسجد رفت و شروع به عبادت نمود پاسی که از شب گذشت، ناگاه در بین نماز متوجه شد درب مسجد بازشدوشخصی داخل شد. بسی خوشحال گردید که اکنون در دل شب،در این مسجد تاریک ودور افتاده،این شخص مرا می‏بیند که به رازونیاز مشغولم.تا صبحگاه با جدیت هر چه بیشتر وتمام تری، عبادت های خود را ادامه داد. همین که صبح شد وهوا روشن گردید، دید سگ سیاهی است که به واسطه فرار از باران به مسجد پناه آورده بسیار پشیمان واندوهگین شد وگفت:افسوس،این همه کوشش که کردم برای سگ سیاهی بود،وای بر من،اگرتا کنون مردم راشریک درعبادت خود می‏کردم،ونسبت به انسانی ریا وتظاهر می‏کردم،ولی دیشب سگی سیاه را پرستش کردم!!واورا شریک عبادت خود نمودم.


  بالاترازعبادت برای یک سگ این است که:آدمی تظاهربه زهد کند وبرای جلب توجه سلطان به زهدش خودرا به هلاکت برساند.

  سعدی در گلستانش آورده: پادشاه عابدی را طلب کرد.عابد اندیشید که دارویی بخورم وضعیف شوم، تااعتقادی که پادشاه درحق من‏ دارد بیشتر وزیادتر گردد.آورده اند که داروی قاتل بخورد وبمرد.

آنکه چون بسته دیدمش همه مغز   پوست بر پوست بود همچو پیاز

پارسایان روی در مخلوق   پشت بر قبله می‏کنند  نماز2

الحذر از این بیماری که چنین موجبات پستی و هلاکت به بار می‏آورد.

. انوار نعمانیه، ص 251.

. گلستان سعدی.

منبع: نرم افزار معراج


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.