تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
جنگ آور و صلح بان
ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، اشخاص

دهمین روز از ماه نوامبر سالگرد به دنیا آمدن دو تن از معروف ترین مخترعان کشور روسیه یا به تغبیر اتحاد جماهیر شوروی سابق است که بی راه نیست اگر آنان را افرادی جهانی بنامیم، دو شخصی که هم در جنگ ها و هم در صلح های جهان، طی قرن بیستم و همینطور بیست و یکم نقش بسزایی داشته اند! اغراق نیست اگر گفته شود نام این دو نفر در تمام دنیا شناخته شده است. حتی اگر خودشان ناشناخته باشند! با این توضیحات باید حدس زده باشید که صحبت از دو مهندس نام آور به اسامی «توپالف» و «کالاسنیکوف» است.


.«اندری نیکولایویچ تو پالف»

(Andrei Nikolayevich Tupolev) طراح و مخترع بیش از یکصد نوع هواپیما که 78 رکورد جهانی را به ثبت رسانده، دهم نوامبر سال 1888 در روستایی نزدیک شهر Kimry کشور روسیه به عنوان ششمین فرزند یک خانواده نه نفره به دنیا آمد.

پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در شهر، خود، به طور همزمان در مدرسه فنی مسکو و انستیتو مهندسی راه آهن قبول شد اما به مدرسه فنی مسکو رفت. در سال 1909 آموزش علم آیرودینامیک را زیر نظر پیشگام صنایع هوافضای شوروی «نیکلای ژوکوفسکی» آغاز کرد تا موفق به دریافت دکترا در رشته مهندسی مکانیک و تکنولوژی گردید. با ورود به انستیتو آیروهیدرودینامیک مرکزی مسکو معروف به TSAGl، به عنوان یکی از مؤسسان انستیتوی علوم هوا فضای شوروری ، شروع به طراحی هواپیما کرد.

در دهه 1930 به طراحی هواپیما زیر نظر «هوگو یونکرس» آلمانی ادامه داد و طی همین سال ها دفتر طراحی خود را راه اندازی کرد. اگرچه به تعبیری معروفترین هواپیماهای طراحی شده توسط توپالف مدل های Tu-134 و Tu-95 که قادر به دور زدن کره زمین بود و بمب افکن استراتژیک Tu-22M به شهرت جهانی رسید.

کشورهای بسیاری از جمله انگلستان و آمریکا «آندری توپالف» را به عنوان عضو افتخاری آکادمی های علوم خود می شناسند. او پس از سال ها خدمت به وطن، در سال 1972 در گذشت تا پسرش «آلکسی توپالف» که وی نیز در علوم تکنولوژی دکترا داشت کار پدر را دنبال کند. توپالف پسر با معرفی هواپیمای مسافربری فراصوت Tu-144 که بعدها به کنکورد روسی معروف گردید و تنها چند هفته زودتر از رقیب اروپایی خود یعنی کنکورد، قلب آسمان را شکافت، در میان طراحان معروف هواپیمای جهان جای گرفت اما در سال 2001 چشم از جهان فرو بست.

طراح بزرگ دیگر روسیه که او هم در دهم نوامبر به دنیا آمده است مهندس «میخائیل تیموفیویچ کالاشنیکوف» (Mikhail Timofeyevich Kalashnikov) است. او در سال 1919 در شهر Kurya روسیه به دنیا آمد تا در میان 18 فرزند دیگر پدرش راهی برای رشد خود بیابد. به سال 1938 با پست مکانیک و راننده تانک، وارد ارتش سرخ شوروی گردید و در سال 1941 به شدت مجروح شد. در بیمارستان دستگاهی خودکار برای شمارش گلوله های شلیک شده به وسیله تانک را اختراع کرد و از آنجایی که همواره با کاربرد اسلحه های موجود مشکل داشت، تصمیم گرفت تا مسلسلی جدید برای ارتش بسازد. اگرچه سلاح نخستین اوکارآیی خاصی نداشت اما در سال 1942 توانست به آنچه می خواهد دست یابد و دو سال بعد تفنگی با گلوله های 39×7/62 میلی متری ساخت که به عنوان پدر بزرگ مسلسل معروف AK-47 (تولید سال 1947) شناخته می شود که کد AK-47 برگرفته از عبارت Avtomat Kalashnikova Model 1974 است تا ظرف چند سال، دو مدال قهرمان سوسیالیستی از دولت شوروی دریافت کند.
در سال 1949 موفق به دریافت درجه دکترای علوم فنی شد و علاوه بر معرفی یک اسلحه کوچک، با تکمیل کردن Ak-47، سلاح AKM یا Avtomat Kalashnikova Modernizirovanniy به معنی کالاشنیکوف خودکار پیشرفته را در سال 1967 ارائه داد و چند سال بعد آن را به RPK یا Ruchnoi pulemyot Kalashnikova به معنی مسلسل سبک کالاشنیکف تبدیل کرد.
پس از فروپاشی شوروی اسلحه سازی ایالات متحده، ضمن دعوت «میخائیل کالاشنیکوف» به آمریکا، از او خواستند به اتفاق هم در این کشور تولید انواع جدیدتری از تفنگ کالاشینکوف را آغاز کنند که او این پیشنهادات را رد کرد. این اسلحه ساز مشهور که گفته می شود تاکنون تولید بیش از یکصد میلیون قبضه Ak-47 (بیشتر از هر سلاح مشابه دیگری در دنیا) نام او را در تمام جهان برآورده کرده است همچنان به تکمیل جنگ افزارهای مختلف اشتغال دارد. تفنگ های ساخت کالاشینکوف ازAK-47 تا AK-74 HC از معروف ترین اسلحه های دنیا به شمار می روند و در 60 سال منتهی به سال 2010 بیش از هر تفنگ دیگر تولید و توزیع شده اند.

منبع: ماهنامه نوآور-شماره 89.

نقل از راسخون


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.