تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
امام علی علیه‌السلام و معاویه
ساعت ٤:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

لشکریان معاویه که خیلی پیش از آمده سپاهیان حضرت علی (ع) در صفین تمرکز یافته بودند سر تا سر فرات را تا مسافتی دور در تصرف خود داشتند.

وقتی که سپاهیان حضرت علی (ع) روبروی آنها چادرهای سیاه خود را برافراشتند به نخستین حاجت خود که آب باشد پی بردند به هر قسمت از شط فرات که رفتند با نیروی عظیم دشمن روبرو شدند که اجازه نمی‏دادند کسی به شط نزدیک شود و آب بردارد. نخستین گفتگو و کشمکش میان این دو سپاه بزرگ، بر سر آب آغاز شد. امیرالمؤمنین علی (ع) دو نفر نماینده نزد معاویه فرستاد که به آنها بگویند این رفتار ناجوانمردانه و نادرستی است، آنها را مأمور کرد به معاویه گوشزد کنند که اگر ما زودتر از شما بر سر آب رسیده بودیم هرگز شما را از برداشتن آب منع نمی‏کردیم معاویه پس از مشورت با عمروعاص و سران سپاه درخواست نمایندگان سپاه علی (ع) را رد کرد.
علی (ع) ناچار شد که ابتدا رودخانه را به تصرف در آورد. دو تن از فرماندهان نیرومند خود را به نام اشعث بن قیس و اشتر نخعی مأمور ساخت به ده هزار سوار به سپاهیان معاویه که در طول شط فرات تمرکز یافته بودند حمله کنند. جنگ بسیار سختی میان آنان واقع شد. سرانجام سپاهیان علی (ع) موفق شدند که قسمتی از رودخانه را به تصرف خود در آورند و بدین وسیله چادرهای خود را در کنار شط بر پا کنند، آنگاه حضرت علی (ع) دستور داد که منادیان در طول رودخانه ندا دهند که به تمام افراد سپاه معاویه اجازه داده می‏شود هر مقدار که آب می‏خواهند از رودخانه بردارند و کسی مزاحم آنها نخواهد شد.

 


منبع: سایت گونانگون


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.