تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
راز مرگ مومیایی ها
ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي: مصر و آفریقای باستان

دانشمندان مومیایی یک شاهزاده مصر باستان را تحت آزمایش سی تی اسکن قرار داده اند تا دلیل مرگ وی را دریابند. تحقیقات اخیر پزشکان بر روی مومیایی یکی از شاهزادگان مصری نشان می دهد که او می توانست با مصرف کالری کمتر و ورزش بیشتر، مرگ خویش را به تأخیر انداخته و دیرتر مومیایی شود. این شاهزاده مصری در حدود 3500 سال پیش می زیسته و در سن 40 سالگی مرده است. مومیایی این زن در یک معبد تدفین در منطقه "دیر البحری" کشف شده است که در کرانه غربی رود نیل و درست در مقابل شهر لکسور مصر قرار گرفته است.
هم اکنون جسد این شاهزاده مصری در موزه شهر قاهره و در میان دیگر مومیایی های این موزه جای گرفته است. بررسی های اخیر بر روی 52 مومیایی این موزه نشان داد که در حدود نیمی از آنها هنگام مرگ دچار گرفتگی در رگ ها و شریان های بدن بوده اند که شاهزاده مصری نیز یکی از آنهاست. در حقیقت، او هم اکنون قدیمی ترین انسان شناخته شده ای است که دچار عارضه تصلب شریان بوده است، عارضه ای که ممکن است موجب حمله قلبی و مرگ بیمار شود.
یکی متخصص قلب در دانشگاه کالیفرنیا عنوان داشت که "آهموس مریت آمون" (1) در پنج نقطه از رگ های اصلی بدن خویش دچار گرفتگی و انسداد جریان خون بوده است که تعدادی از این رگ ها وظیفه خون رسانی به قلب و مغز را داشته اند.
این متخصص قلب می گوید: " اگر این شاهزاده مصری در عصر ماشین زندگی می کرد و به من مراجعه می کرد، به او می گفتم که از خوردن چربی خودداری و به مقدار کافی ورزش کند. سپس یک عمل جراحی را برای وی برنامه ریزی می کردم."


زندگی در عصر نان و عسل
 

اگر چه مصریان قلب اجساد را در عملیات مومیایی از بدن خارج می کرده اند، ولی وجود کلسیم در دیگر قسمت های بدن مومیایی توسط آزمایش سی تی اسکن به اثبات رسیده که نشانه ای از آسیب دیدگی رگ های بدن است. اما به هر حال گروه تحقیق نتوانست مرگ هیچ کدام از مومیایی ها را در اثر مرض قلبی مورد تأیید نهایی قرار دهد؛ چرا که بیشتر بخش های داخلی بدن اجساد در عملیات مومیایی از بدن آنها خارج گشته و یا آن که به مرور زمان از بین رفته اند.
یک متن پزشکی که از مصر باستان بر جای مانده و مقارن با عصر شاهزاده است (1580 تا 1550 قبل از میلاد) از وجود درد در ناحیه بازو و قفسه سینه برخی از بیماران سخن گفته که قبل از حملات قلبی کُشنده دیده شده است.
در کل، انسداد شریان های بدن و حمله قلبی، خطراتی هستند که رژیم غذایی و شیوه زندگی در عصر حاضر آن را به ارمغان آورده است، در حالی که شیوه زندگی در مصر باستان این گونه نبوده است. در مصر باستان، بسیاری از عواملی که ما آنها را در پیشرفت عارضه قلبی در عصر حاضر مؤثر می دانیم، وجود نداشته اند. این عوامل عبارتند از سیگار کشیدن، مرض قند، چاقی و غذاهای حاوی چربی زیاد.
بنابراین چه عاملی موجب شده که انسداد شریانها و مرض قلبی تا این اندازه در میان مومیایی های مورد آزمایش گسترده باشد؟ واقعیت این است که شاهزاده مصری دختر فرعون "تائوی دوم" (2) بوده و دیگر مومیایی نیز از طبقه بالای اجتماعی و یا خانواده سلطنتی در مصر باستان بوده اند. احتمالاً شاهزادگان مصری از یک زندگی مرفه برخوردار بوده و تحرک کمی داشته اند و مهم تر از آن، به راحتی به غذاهای پر کالری به ویژه گوشت دسترسی داشته اند.
باید به این نکته نیز توجه داشت که این شاهزاده مصری در دوران شکوفایی تاریخ مصر باستان زندگی می کرده است. در این دوران از تاریخ مصر، حتی مردم عادی نیز مقدار زیادی گوشت می خوردند و نان مصرفی خویش را با عسل مخلوط می کردند. اگر مردم عادی مصر در این دوران از رژیم های غذایی پر چرب استفاده می کرده اند، بنابراین طبقات بالای اجتماعی نیز رژیم های غذایی به مراتب زیان بارتری داشته اند.

مشکلی جدی در خانواده سلطنتی؟
 

پیش از این نیز پژوهشگران نشانه هایی از مرض قند (دیابت) را در میان مصریان باستان یافته بودند که خود می تواند دلیلی بر اثبات چاقی و رژیم غذایی پر چرب در بین آنها بوده باشد. متون بر جای مانده روی کاغذ پاپیروس نیز، که توسط پزشکان مصر باستان نوشته شده، علائم مرض قند را در میان بیماران نشان می دهد.
اما ابهام و سؤالی مهم در مورد شاهزاده آهموس مریت آمون وجود دارد. اگر چه چاقی بدن را نمی توان از روی اجساد مومیایی ها تشخیص داد، ولی با یک نگاه گذرا به مومیایی این شاهزاده می توان دریافت که او زنی ریز نقش و لاغر اندام بوده است. بنابراین پژوهشگران در مورد نقش رژیم غذایی نامناسب در بیماری عروقی شاهزاده، تردید دارند. اما چه عامل دیگری به جز رژیم غذایی پر چرب می توانست موجب انسداد شریانی وی را فراهم آورده باشد؟
پزشکان ابتدا عامل ژنتیکی را پیشنهاد کردند. به عنوان مثال، مومیایی چند شاهزاده و ملکه دیگر در خانواده آهموس مریت آمون شناسایی شده اند که آنها نیز همانند او به مرض تصلب شریان دچار بوده اند. بنابراین، احتمال وجود عامل ژنتیکی را نمی توان نادیده انگاشت.
احتمال دیگر آن است که انسداد رگ های بدن ممکن است در اثر التهاب های مزمنی ایجاد شود که در اثر واکنش سیستم ایمنی بدن به عفونت و چرک به وجود می آیند. بررسی های صورت گرفته روی مومیایی این شاهزاده، نشان می دهد که او دچار ورم و التهاب مفاصل بوده و علاوه بر آن، از بیماری و عفونت شدید دندان نیز رنج می برده است.
یک گروه تحقیقاتی آمریکایی ــ مصری، مطالعاتی را روی 72 مومیایی انجام خواهد داد تا در مورد پیوندهای ژنتیکی بین مومیایی ها و دیگر موضوعات سلامتی و بهداشت در مصر باستان مانند بیماری التهاب مفاصل و سرطان بررسی کرده و دریابد که آیا استخوان های مومیایی ها می تواند میزان فعالیت بدنی آنها را مشخص کند؟

                                                             

پی نوشت ها :

1ــ Ahmos Merit Amum/
2ــ Tao II
 

منبع انگلیسی: نشنال جئوگرافی


منبع: دانشمند، شماره 576


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.