تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
فئودالیسم در اروپا (نسخه ساده‌شده)
ساعت ٦:٥٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کليدي: تاریخ اروپا

چکیده

فئودالیسم نامی است که به نظام ارباب و رعیتی قرون وسطای اروپا می دهند. در این تحقیق، برای مطالعه کامل تر پیرامون این مطلب، ما ابتدا به مطالعه اروپا می پردازیم و سپس قرون وسطا، جنگ های صلیبی و... را مطالعه می کنیم. سپس به سراغ فئودالیسم، زندگی در شهری فئودالی و... می پردازیم. در این تحقیق سعی ما بر ساده نویسی و خلاصه نویسی بوده است. امیدواریم این تحقیق برای مطالعه کنندگان و علاقه مندان به تاریخ و همه دانش دوستان مفید باشد.

 

کلمات کلیدی: فئودالیسم، تاریخ، تاریخ اروپا، قرون وسطا.


مقدمه

اروپا، یکی از قاره های کهن است. تاریخ آن را به بخش های مختلفی تقسیم می کنند. یکی از این بخش ها، قرون وسطا است.

قرون وسطا ویژگی های زیادی دارد، مثل جنگ های بزرگ، پاپ های قدرتمند و... که البته یکی ازبارزترین آن ها نظام فئودالی است. در این مقاله سعی کرده ایم به طور خلاصه این موارد را بررسی کنیم.

اروپا

اروپا، بخشی از اوراسیا، یکی از سه قاره کهن است که در نیمکره شمالی قرار دارد.

 

این قاره دارای آب و هوای بسیار متنوع می باشد. برای مثال در اسکاندیناوی آب و هوای قطبی و در سواحل مدیترانه آب و هوای گرم و مرطوب مدیترانه ای مشاهده می شود. به علت این ویژگی و ویژگی های دیگر، این قاره محل اقامت گروهی از آریایی ها، تمدن های بزرگ یونان و روم و... بوده است.

در ابتدا مردم این قاره بیشتر مشرک بودند، امّا سال ها پس از مصلوب شدن حضرت عیسی (ع)، مسیحیت توسط کنستانتین کبیر، در سراسر امپراتوری روم دین رسمی اعلام شد. پس از نابودی امپراتوری توسط بربر ها، راهبان توانستند مهاجمان را نیز به دین مسیحیت در آورند.

در این زمان پاپ در روم قدرت زیادی پیدا کرد که این باعث بروز درگیری هایی بین پاپ ها و پادشاهان در طول قرون وسطا شد.

قرون وسطا

دوران میان نابودی امپراتوری روم و رنسانس را وسطا می نامند. در این دوره دانش رو به انحطاط نهاد.

 

زندگی در شهری فئودالی

زندگی در شهری فئودالی دردسر های خودش را داشت. مردم سرگرمی های خاصی داشتند که معمولاً فئودال ها برایشان تدارک دیده بودند.

در قرون وسطا، مهمانی های بزرگی برگزار می شد. غذا را در آشپز خانه های سلطنتی تهیه می کردند.

 

مردم در این دوره به بازار ها نیز رفت و آمد داشتند.

به طور خلاصه زندگی مردم معمولی در شهری فئودالی بسیار سخت بوده است.

 

 

نتایج فئودالیسم و جنگ های صلیبی

فئودالیسم و جنگ ها باعث عقب ماندگی علمی شد. زمانی که هارون و مامون عباسی فلسفه می خواندند، شاهان اروپایی و لرد هایشان هنوز خواندن و نوشتن نمی دانستند. تمام وقت شاهان صرف جنگ و وقت مردم عادی صرف تهیه تدارکات آن و کار برای فئودال ها می شد، در نتیجه اروپا در این دوره پیشرفتی نکرد.

و حال نتایج اصلی جنگ های صلیبی:

جنگ برای صلیبیون فواید زیادی داشت؛ آن‌ها با بهداشت، عینک، ساز‌ها، قلعه‌های چهارگوش و... آشنا شدند. آن‌ها دانش و تمدّن را به اروپا بردند.

 

البته مسلمانان در این جنگ ها صدمات زیادی دیدند؛ مثلاً بسیاری از بنا های آن ها  خراب شد، تعدادی از شهر های آن ها به ویرانی گرایید و منابع و نیروی انسانی که ممکن بود در جای دیگربه کار رود نیز در طول این جنگ های بیهوده به هدر رفت.

 

منابع

  1. تاریخ جهان (Eyewitness History of the World)
  2. سالاری،حسن،فرهنگ نامه نوجوان (کلید دانش)، تهران، طلایی: پیام عدالت، 1385، چ1

 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.