تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
پرهزینه ترین حوادث جهان
ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

__________


1- حادثه چرنوبیل: هزینه 200 میلیارد دلار
در تاریخ 26 آوریل 1986، فاجعه چرنوبیل رخ داد. انفجار در نیروگاه اتمی چرنوبیل باعث آلودگی بیش از 50 درصد سطح کشور اوکراین گردید. 7/1 میلیون نفر در این حادثه دچار آسیب شدند. هنوز آثار این حادثه مثل بیماری سرطان و... باقی مانده است. هزینه پاکسازی و جبران خسارت این حادثه نزدیک به 200 میلیارد دلار برآورد شده است. فقط ایجاد یک حفاظ فلزی دور این نیروگاه نزدیک 2میلیارد دلار خرج برداشته است.
2- حادثه شاتل فضایی کلمبیا: هزینه 13 میلیارد دلار
در تاریخ 1 فوریه 2003 شاتل فضایی کلمبیا هنگام بازگشت به زمین منفجر شد. علت حادثه سوراخی بود که 16 روز قبل از حادثه و هنگام پرواز کلمبیا به سمت فضا در یکی از بال های شاتل ایجاد شده بود. هزینه ای نزدیک به 13 میلیارد دلار برای فرستادن این فضاپیما و مطالعات و تحقیقات انجام شده برای این پرواز صورت گرفته بود (به غیر از هزینه خود فضاپیما)، این حادثه پرخرج ترین حادثه سفر تحقیقاتی جهان لقب گرفته است.
3- نشت نفت از نفتکش Prestige: هزینه 12 میلیارد دلار
در تاریخ 13 نوامبر 2002 نفتکش پرستیژ حامل 77000 تن نفت سنگین در نزدیک سواحل اسپانیا دچار حادثه شد. کاپیتان نفتکش از نیروهای ساحلی اسپانیا درخواست کمک کرد. ولی آنها نفتکش را مجبور کردند که از سواحل اسپانیا دور شود. بعد از آن بود که کشتی در توفان گرفتار شد و سوخت آن در دریا پراکنده شد. هزینه پاکسازی نفت رها شده نزدیک به 12 میلیارد دلار تخمین زده شد.
4- حادثه شاتل Challeger: هزینه 5/5 میلیارد دلار
در 28 ژانویه 1986 شاتل فضایی چلنجر، 37 ثانیه بعد از پرواز منفجر شد، اشکال یکی از مخازن سوخت و نشت سوخت مایع حامل شاتل عامل انفجار بود. هزینه سوخت شاتل بیش از 5/4 میلیارد دلار بود و نزدیک یک میلیارد دلار نیز هزینه تجهیزات آسیب دیده در اثر این انفجار شد.
5- انفجار گاز در خطوط لوله شرکت Alpha Oil: هزینه 4/3 میلیارد دلار
انفجار در لوله انتقال سوخت یکی از بزرگ ترین شرکت های نفتی جهان در تاریخ 6 جولای 1988 رخ داد و 167 کشته داد.
6- نشت نفت از نفت کش شرکت Exxon: هزینه 5/2 میلیارد دلار
نشت نفت از یکی از نفتکش های شرکت Exxon در تاریخ 24 مارس 1989 که هزینه پاکسازی نفت رها شده نزدیک 5/2 میلیارد دلار برآورد شد.
7- سقوط جنگنده B -2: هزینه 4/1 میلیارد دلار
در تاریخ 23 فوریه 2008 یکی از 21 بمب افکن های 2-B ساخت آمریکا لحظاتی بعد از پرواز سقوط کرد. علت حادثه نفوذ رطوبت به سیستم رایانه ای کنترل پرواز بود. این حادثه پرخرج ترین حادثه هوایی جهان نیز است. هر دو خلبان هواپیما با خروج اضطراری نجات یافتند. هر کدام از این جنگنده ها نزدیک به 4/1 میلیارد دلار ارزش دارند.
منبع: نشریه راه موفقیت شماره 19

 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.