تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
سردار علی‌قلی‌خان اسعد بختیاری
ساعت ٦:٤۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

علی‌قلی‌خان  ایلخانی (سردار اسعد بختیاری) پسر سوم و چهارمین فرزند حسین‌قلی خان ایلخانی از تیره هفت لنگ بختیاری و نوه‌ی دختری نجف خان در سال 1274 ق در چهارمحال در منطقه‌ای قشلاقی دیده به جهان گشود.

 


او مدّتی از ملازمان ناصرالدّین شاه بود و هنگامی که حادثه ترور ناصرالدّین شاه رخ داد، سردار اسعد با سواران خود ملازم رکاب بود و در فاصله مرگ ناصرالدّین شاه تا به روی کار آمدن مظفّرالدّین شاه که چهل و چند روز به طول انجامید، حفاظت کاخ گلستان و ابنیه سلطنتی را بر عهده داشت.

پس از آن سردار اسعد مدّتی به بختیاری رفت و در سال 1323 ق به دستور مظفّرالدّین شاه لقب سردار اسعد و نشان حمایل به وی اعطا شد و را مأمور استقرار امنیّت و جلوگیری از ناامنی در لرستان نمودند. و پس از درگذشت مظفرالدّین شاه رهسپار اروپا شد.

سردار اسعد کمی بعد راهی اروپا شد. در ایّام اقامتش در پاریس از به توپ بستن مجلس آگاه شد. در دوره استبداد صغیر، سردار اسعد در مقابله با آن کوشش زیادی کرد.

در این میان محمّدعلی شاه صمصام‌السلطنه برادر سردار اسعد را از حکومت بختیاری معزول کرد. صمصام‌السلطنه این فرمان را نپذیرفت و زمینه را برای شورش بختیاریان پدید آورد؛ او بلافاصله مراتب را به گوش برادرش سردار اسعد که در پاریس حضور داشت رساند. در این اوقات، خبر سقوط اصفهان باعث شد تا سردار اسعد عزم خود را جزم نماید و به ایران بیاید. غلامحسین خان پسر عمّه‌ی سردار اسعد از او استقبال باشکوهی نمود. سردار اسعد عازم بختیاری شد و سپس مهیّای حرکت به سوی تهران شد. گفته می‌شد که بهتر است سردار اسعد در اصفهان بماند و صمصام‌السلطنه ریاست اردو را عهده‌دار شده و روانه تهران گردد، ولی سردار اسعد مصمّم شد که خود ریاست آن سفر جنگی را عهده‌دار گردد و صمصام‌السلطنه همچنان در حکومت اصفهان باقی بماند. در این میان اخبار تصرف قزوین به رهبری محمّدولی خان تنکابنی منتشر شد.

سردار اسعد در 27 خرداد وارد قم شد. در همین زمان خبر نزدیک شدن قشون مشروطه خواهان، دولت را به وحشت انداخت. در این اوضاع و احوال نیروهای شمال از قزوین حرکت نمودند و زمانی که تمام شرایط مهیّا شد به سرعت عازم تهران شدند و در 23 تیر‌ماه 1288 در‌حالی‌که پرچم سفید در دست داشتند وارد تهران شدند.

پس از فتح تهران و پناهنده شدن محمّدعلی شاه به سفارت دولت روسیه‌ی تزاری در بهارستان مجلسی با حضور رؤسای دوره اوّل مجلس شورای ملّی و سرداران قشون ملی و عده‌ای از تجار و وزرا و شاهزادگان تشکیل شد. در این مجلس به اتّفاق آرا  محمّدعلی شاه از سلطنت خلع و سلطنت به پسرش احمد‌میرزا واگذار شد؛ چون احمد میرزا کوچک بود و بیش از دوازده سال نداشت علیرضا خان (ملقب به عضدالملک) به سمت نیابت سلطنت تعیین شد. در کابینه‌ای تشکیل شد سردار اسعد به مقام وزارت جنگ منصوب گشت. در این ایّام محمّدعلی شاه مخلوع تصمیم به مراجعت گرفت. حاج‌ علیقلی‌خان سردار اسعد که در آن ایّام در پاریس زندگی می‌کرد، اوّلین کسی بود که دولت ایران را از سوء‌نیّت محمّدعلی شاه آگاه ساخت و با تلگراف به صمصام‌السلطنه که ریاست بختیاری‌ها را برعهده داشت توصیه کرد برای حفظ مشروطیّت و آزادی ملّت ایران از هیچ گونه فداکاری خودداری نکنند.

سردار اسعد مدّتی بعد دچار سکته و فلج گشت و پس از چهار سال در روز پنج شنبه 7 محرّم 1336 ق درگذشت و جنازه‌اش از طرف دولت با تشریفات رسمی در حالی که جسد او روی توپ حمل می‌شد تشییع گشت و به اصفهان منتقل شد و در مقبره خانوادگی در تخت فولاد اصفهان مدفون گشت.

منابع:

سایت: سایت  موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران 


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.