تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
پنج گنج گمشده جهان
ساعت ۱:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۳ دی ۱۳٩٠  کلمات کليدي: ایران باستان

 آن ها سمبل های شگفت آور ثروت و در عین حال سقوط و انحطاط هستند. کسانی که آ ن ها را دیده اند از زیبایی خیره کننده شان شگفت زده شده اند اما اکنون آن ها کجا هستند؟

در این مطلب به معرفی 5 مورد از عظیم ترین گنجینه های گمشده جهان می پردازیم و با گنجینه ای شروع می کنیم که بالغ بر ۱۴۲ میلیون دلار می ارزد!


اتاق کهربا:
این اتاق که از آن به عنوان هشتمین شگفتی جهان یاد می شود، به طور قطع بی نظیرترین گنجینه گمشده تاریخ است. این اتاق ۱۱ فوت مربعی دارای پانل های دیواری جواهرنشان تزیین شده با چندین تن کهربای درخشان، آینه های بزرگ با قاب طلا و ۴ معرق کاری بزرگ و فوق العاده است.

کهربا در قالب ۳ ردیف با جواهرات گران بها و چارچوب های شیشه ای که هنرمندانه روی آن ها کنده کاری شده، تزیین شده است. این اتاق توسط پادشاه پروس ساخته و به سزار روسیه در سال ۱۷۱۶ هدیه شد. این اتاق زیبا و گران بها در کاخ کاترین در حوالی سن پترزبورگ واقع شده بود. در زمان حمله آدولف هیتلر، محافظان اتاق کهربا نگران از تخریب آن، تصمیم به جابه جایی اتاق گرفتند اما کهربا شروع به فروپاشی کرد بنابراین تصمیم گرفتند اتاق رابا کاغذ دیواری بپوشانند.آن ها در این مخفی سازی چندان موفق نبودند و زمانی که نازی ها در اکتبر ۱۹۴۱ به لنینگرادحمله کردند، آن را تصرف و در قلعه کنیزبرگ در معرض دید عموم قرار دادند اما زمانی که این قلعه در آوریل ۱۹۴۵ تسلیم شد، گنجینه افسانه ای هرگز یافت نشد. مشخص نیست که روس ها خودشان گنجینه را نابود کردند و یا در گوشه ای ناشناخته مخفی شده است. البته ساختار این اتاق را در کاخ کاترین برای نمایش بازسازی کرده اند.

گنجینه ریش سیاه:
دزد دریایی معروف به ریش سیاه تنها۲ سال (۱۷۱۶ تا ۱۷۱۸) در دریاها به چپاول مشغول بود اما در این مدت ثروت عظیمی گردآورد.پس از این که اسپانیایی ها انبوه طلا و نقره از مکزیک و آمریکای جنوبی جمع آوری کردند، ریش سیاه و دیگر راهزنان به کشتی های مملو از گنجینه که در حال برگشت به اسپانیا بودند، حمله کردند.

در نوامبر ۱۷۱۸ این دزد دریایی دستگیر و به دار آویخته شد اما هیچ کس متوجه نشد که چه بر سر گنجینه عظیم وی آمد. وی در اعترافات خود اعلام کرده بودکه آن را دفن کرده است اما هرگز محل آن کشف نشد. کشتی غرق شده ریش سیاه در سال ۱۹۹۶ در حوالی کارولینای شمالی کشف شد اما گنجینه درون آن نبود. مکان های احتمالی این گنجینه غارهای جزایر کای مان و جزایر کارائیب عنوان شده است.

گنجینه های لیما:
در سال ۱۸۲۰ شهر لیمای پرو در آستانه شورش بود. والی شهر به عنوان یک اقدام پیشگیرانه تصمیم گرفت ثروت عظیم شهر را به مکزیک منتقل کند.این گنجینه ها شامل سنگ های قیمتی و شمعدان ها، ۲مجسمه بزرگ طلا از حضرت مریم درون ۱۱ کشتی بار زده شده بود. والی شهر کاپیتان ویلیام تامپسون را مسئول حمل این گنجینه ۶۰ میلیون دلاری کرد، غافل از این که وی یک دزد دریایی بود. پس از این که کشتی به وسط دریا رسید، وی ماموران پرویی را به قتل رساند و اجسادشان را درون آب انداخت. تامپسون گنجینه را در یکی از جزایر اقیانوس هند دفن کرد. وی و افرادش تصمیم گرفتند پس از مدتی با آرام شدن اوضاع، به سراغ گنجینه بروند اما در راه بازگشت دستگیر شدند. همه افراد غیر از تامپسون به دار آویخته شدند.تامپسون موافقت کرد برای نجات جانش، جای گنجینه را فاش کند اما در هنگام ورود به جزیره مورد نظر، به درون جنگل گریخت و دیگر هرگز کسی اثری از وی و گنجینه نیافت. از آن زمان بیش از ۳۰۰ سفر اکتشافی ناموفق به لیما برای یافتن گنجینه انجام شده است.

گنجینه گمشده فرعون:
زمانی که در سال ۱۹۲۲ هووارد کارتر مقبره توتانخامن را در دره پادشاهان مصر کشف کرد، مسحور انبوه اشیای گران قیمت و دست سازی شد که برای همراهی پادشاه جوان به جهان دیگر، درون مقبره قرار گرفته بود. درون تالار دفن، گنجینه ای مملو از جواهرات و اشیای دست ساز وجود داشت که کارتر برای دسته بندی و ثبت تمامی آن ها بالغ بر ۱۰ سال وقت صرف کرد. اما زمانی که تالارهای دفن فراعنه برجسته تر در اواخر قرن ۱۱ کشف شد، محفظه های مربوط به گنجینه ها خالی بود.هجوم سارقان به مقبره ها امری معمول طی قرن های گذشته بوده اما حجم جواهرات و اشیای موجود در تالارها به حدی عظیم بوده که بعید به نظر می رسد طی سرقت های کوچک به بیرون برده شده باشد، در میان مظنونان احتمالی، یک حاکم به نام Herihor بیش از همه در معرض اتهام قرار دارد. وی خود را به عنوان مسئول اکتشافات دره پادشاهان منصوب کرد.مقبره وی هرگز یافت نشد اما کارشناسان معتقدند که در صورت یافت شدن، گنجینه بسیاری از فراعنه مصر سرانجام در معرض دید قرار خواهد گرفت.

گنجینه Montezuma:
در زمان هجوم اسپانیایی ها به امپراتوری آزتک در مکزیک در تاریخ یک جولای ۱۵۲۰، پادشاه Montezuma به شدت مجروح شد و هرناندو کورتس فرمانده اسپانیایی به همراه افرادش تحت محاصره جنگجویان آزتک در پایتخت قرار گرفت. پس از روزها درگیری خونین، کورتس به افرادش دستور داد گنجینه های عظیم Montezuma را بسته بندی کردند تا شبانه بگریزند. اما هنوز مسیر زیادی را طی نکرده بودند که تحت محاصره قرار گرفتند. این درگیری و کشتار عظیم دریاچه «تزوکو» را مملو از اجساد اسپانیایی ها و گنجینه سرقت شده Montezuma کرد. ارتش وحشت زده اسپانیا در تلاش برای نجات  جانشان، از بردن غنایم و گنجینه صرف نظر کردند. این گنجینه حاوی سکه های طلا و نقره بی شمار و جواهرات ذی قیمت بود. کورتس و افرادش یک سال بعد برگشتند. ساکنان پایتخت با آگاهی از هجوم دوباره اسپانیایی ها، بقایای گنجینه های شهر را در اطراف و درون دریاچه «تزوکو» دفن کردند. این گنجینه عظیم در زیر انبوه گل و لای به قدمت ۵ قرن در حاشیه مکزیکوسیتی (مظهر مدرن پایتخت آزتک ها) مدفون شده است. نسل های متعدد جویندگان گنج تلاش های ناموفقی برای یافتن این گنجینه عظیم انجام دادند و حتی یکی از روسای جمهور سابق مکزیک دستور داد بستر دریاچه را لایروبی کنند اما هیچ اثری از گنجینه یافت نشد.

منبع: راسخون


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.