تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
از مدینه تا کربلا همراه با سیدالشهداء(علیه السلام)
ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ آبان ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام ، اشخاص

نویسنده:حجت الاسلام محمد باقر روشندل

منبع: از مدینه تا کربلا ، همراه سید الشهداء (علیه السلام)

نقل از راسخون

فلسفه قیام ابی عبدالله الحسین ( علیه السلام ) را در سخنان آن حضرت در آغاز حرکت از مدینه وموضع گیری های ایشان در برابر حوادثی که در منزلگاه های میان راه روی داده است می توان یافت .

 


 
برنامه امتحان نهایی تاریخ سال سوم متوسطه رشته های علوم انسانی و معارف اسلامی
ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ آبان ۱۳٩۱  کلمات کليدي: فلسفه تاریخ- آموزشی

با عرض سلام و تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت آقا اباعبدالله الحسین -علیه اسلام

مطابق برنامه اعلان شده در پایگاه مرکز سنجش آموزش و پرورش، آزمون نهایی دی ماه دروس تاریخ ایران و جهان 2 رشته علوم انسانی و تاریخ اسلام 2 رشته علوم و معارف اسلامی پایه سوم متوسطه تحصیلی در روز شنبه 9آذر1391 برگزار خواهد شد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و برنامه کامل آزمون ها، اینجا کلیک کنید.

برای کسب آمادگی بیشتر، می توانید از نمونه سوالات و راهنمای تصحیح آزمون های سالهای 86 تا 90 در بخش درسی و کمک آموزشی یا اینجا که از سایت های مرکز سنجش آموزش و پرورش و رشد استخراج شده اند کمک بگیرید.

ان شاءالله پس از برگزاری آزمون، سوالات و راهنمای تصحیح به آن صفحه اضافه خواهند گردید.

با آرزوی موفقیت روزافزون!


 
مسلم‏بن عقیل کیست؟
ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ آبان ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام ، اشخاص

در میان جوانان برومند «بنى‏هاشم‏» مسلم، فرزند عقیل یکى از چهره‏هاى تابناک و شخصیتهاى بارز، به شمار مى‏رفت. «عقیل‏» برادر حضرت على(علیه السلام) و دومین فرزند ابوطالب بود.


 
خط پایان یک مبارز
ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ آبان ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، اشخاص

عزل امیرکبیر از صدارت

صدارت امیرکبیر و آغاز به کار وی در این مقام، دورنمای روشنی را برای ایران رقم زد. برنامه های سرنوشت ساز، طرح های دراز مدت، میان مدت و کوتاه مدت او همراه با اندیشه های نوین و اصلاح گرانه اش حکایت از آن داشت که مردم در آینده با ایرانی آباد، آزاد و مستقل مواجه خواهند بود، کشوری که با کاهش وابستگی و با دستان توانای خود ایرانیان اداره خواهد شد و دیگر نفوذ بیگانه در هیچ جای آن مفهومی ندارد. قرار بود، امیرکبیر با اصلاح کلی مملکت و احقاق حق از دست رفته مردم که در طول سالیان متمادی حکومت جباران و زورمندان خائن اتفاق افتاده بود، عزت و عظمت را برای آنان به ارمغان آورد و سایه چکمه پوشان پست و خون آشام بیگانه را از سر ملت و مملکت دور کند و هویت ملی آنان را بازسازی، و خود باوری و خودجوشی را در آنان به جریان اندازد. آیا کسی به روزی می اندیشید که سهم امیرکبیر و برنامه های او در دوران پنجاه ساله حکومت ناصرالدین شاه فقط سه سال و چند ماه باشد؟
صرف نظر از دوره های خاص، تاریخ ایران مملو از نامردی و نامردمی دولت مردان است و امیرکبیر نیز قربانی یکی از این نامردی های تاریخ ایران شد. این نامردی و حسادت فقط مربوط به عزل او نیست، زیرا در انتصاب او به صدارت نیز کارشکنی های زیادی دیده شد. چه در انتصاب و چه در عزل امیر، آن چه آشکار بود، حاکی از دشمنی های ظاهری و قابل درک با وی بود، ولی در پشت صحنه هم، جنایت پیشه هایی در داخل و خارج کشور بودند که تحمل یک لحظه حضور او در مسند صدارت نداشتند.
سیاست های پنهانی دشمنان امیرکبیر از همان ابتدای کار آغاز شد و آثار آن در گوشه و کنار به چشم می خورد. ناصرالدین شاه از امیر پشتیباتی می کرد و خود را مدیون زحمات طاقت فرسای او می دانست. اما زمانی که شاه نیز از این بابت در صف نادانان و افراد ناصالح قرار گرفت، روزنه هایی که تا قبل از این، منعکس کننده افکار مخالفان امیرکبیر بودند، چراغ های بزرگی شدند که از دورترین نقطه قابل رؤیت شدند. از آن به بعد، علناً با امیر و سیاست های او مخالفت می شد و پشتیبانی نداشت و یکه و تنها مانده بود، سرانجام ناصرالدین شاه با صدور فرمان عزل امیرکبیر در هیجدهم ماه محرم سال 1268 هـ. ق او را اوج قدرت به زیر کشید و مخالفان و معانداتی که وی را سدی در راه اهداف پلید و پست خود می دانستند، نفس راحتی کشیدند.
در عزل امیرکبیر، عوامل متعددی دخالت داشتند که بعضی از آن علل به صورت مختصر ذکر خواهد شد:


 
غدیر از دیدگاه امام خمینی (ره)
ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ آبان ۱۳٩۱  کلمات کليدي:

نقل از راسخون

پیام غدیر، ولایت و حکومت


 
فایده و ارزش تاریخ
ساعت ٤:۳۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ آبان ۱۳٩۱  کلمات کليدي: فلسفه تاریخ- آموزشی

سخنرانی آرنولد توین بی در دانشکده‌ی زبان، تاریخ و جغرافیای دانشگاه آنکارا، ترجمه از نشریه شماره 2-1 همان دانشکده، 1964.
منبع: نشریه تحقیقات تاریخی سال اول
نفل از راسخون


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.