تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
جنگ ایران و عراق؛ تبلیغات از دیدگاه امام راحل
ساعت ٤:٠٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ مهر ۱۳٩۱  کلمات کليدي:

نقل از راسخون

مقدمه‏

دولت عراق در تاریخ 31 شهریور ماه سال 1359 با تمامی امکانات جنگی، اعم از نیروهای نظامی ورزیده و کارآزموده و تسلیحات مدرن و پیشرفته از زمین، هوا و دریا به ایران حمله کرد و بخش‏های وسیعی از خاک میهن اسلامی را به تصرف خود درآورد. این جنگ تمام عیار با توجه به اسناد و گزارش‏ها طبق اصول و قواعد حقوق بین‏المللی، از نوع جنگ‏های جنایت علیه صلح و امنیت بین المللی تعریف و تعبیر می‏شود که مسئولیت آن بر عهده آغازگر است.
علی رغم آن که برای آغاز هر جنگی معمولا دو طرف درگیر مدت‏ها در حالت جنگ سرد به سر می‏برند و تا حدی آمادگی نظامی برای مبارزه را فراهم می‏آورند، این جنگ در زمانی درگرفت که ما به هیچ وجه، آماده نبرد مسلحانه نبودیم و شاید بهتر باشد که بگوییم اصولا قصد جنگیدن نداشتیم؛ زیرا، دلیلی برای این اقدام نمی‏دیدیم. ملتی که پس از سال‏ها مبارزه و درگیری، نظام جبار و ستمگری را سرنگون و هزاران شهید و معلول در راه تحقق این امر به جامعه تقدیم کرده بود، قصد داشت به سازندگی بپردازد و ویرانی‏های چندین ساله خود را ترمیم کند و نفس تازه‏ای در کالبد نیمه‏جان جامعه بدمد. این ملت به طرف کشورهای مسلمان دست دوستی و همکاری دراز کرده بود و لزومی نمی‏دید که با ملل مسلمان یا دولت‏های همسایه در گیر نبردی نظامی شود، در حالی که رژیم بعثی عراق برای آغاز درگیری لحظه شماری می‏کرد و در آمادگی نظامی کامل به سر می‏برد. ارتش عراق، پس از حملات وسیع و گسترده ماه‏های اولیه در غرب و جنوب کشور و تصرف بیست هزار کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی‏مان، افزون بر آن که به طور آشکار و مکرر، اصول و قواعد اولیه جنگ را نقض کرد، از طریق به کارگیری انواع سلاح‏های کشتار جمعی، مانند بمب‏های شیمیایی و مانند آن، ایجاد خاکریزها، سنگرها، میدان‏های مین و موانع متعدد در اراضی اشغالی، که موجبات تخریب وسیع اراضی کشاورزی، مناطق مسکونی و تأسیسات زیر بنایی مختلف را فراهم کرد، با امکانات وسیع تبلیغاتی کوشید خود را مظلوم و نظام جمهوری اسلامی ایران را مقصر اصلی جنگ معرفی کند بدین ترتیب، از دولت‏ها و ملت‏های عرب و دوست و هم‏پیمان خود انتظار حمایت‏های مالی و سیاسی در سطح جهانی را داشت.
نکته مهم در دستگاه تبلیغاتی عراق این بود که برای حفظ انگیزه جنگ در بین نظامیان عراقی، آشکارا تاریخ و وقایع جنگ و دستاوردهای سپاهیان اسلام را تحریف می‏کرد. صدام برای لغو قرارداد صلح 1975 الجزایر اعلام کرد در آن زمان، عراق در موضع ضعف قرار داشته؛ بنابراین، قرارداد صلح بر آن تحمیل شده است یا برای آغاز حمله به ایران و قلب ماهیت جنگ، از توطئه مشترک اسرائیل، امریکا و ایران خبر داد و برای آن که نظامیان و مردم مسلمان و شیعه مذهب عراق را به جنگ تشویق کند چاره‏ای نداشت، جز آن که به جنگ جنبه عربی - فارسی بدهد و ایرانیان یا فارس‏ها را همان مجوس‏های قدیم بخواند و جنگ را انتقام تاریخی فارس‏ها از نبرد پیروزمندانه قادسیه اول عرب‏ها به رهبری سعد بن ابی‏وقاص بخواند. به همین منظور، دستگاه تبلیغاتی عراق فیلمی به نام قادسیه تهیه کرد و بدین ترتیب، عملا به تحریف تاریخ و انحراف افکار عمومی مردم عراق اقدام کرد.
صدام و رژیم بعثی عراق تا مدت‏ها توانستند با امکانات تبلیغاتی وسیع و پر دامنه، افکار عمومی کشورهای عربی و بین‏المللی را تحت تأثیر قرار دهند و اهداف تجاوزکارانه خود را پنهان نگه دارند. حال این پرسش‏ها مطرح می‏شود که عوامل موفقیت آنان چه بود؟ چرا ما نتوانستیم به خوبی از تبلیغات و رسانه‏های جمعی، مواضع حق طلبانه و دفاعی خود را به گوش جهانیان برسانیم؟ آیا شرایط اجتماعی - سیاسی دوران انقلاب عامل اساسی ضعف ما در تبلیغات دوران دفاع مقدس نبود؟ آیا مسئولان جمهوری اسلامی ایران با دستگاه تبلیغاتی مدرن مخالف بودند؟ سهم عدم وجود یک سیاست تبلیغاتی در دوران دفاع مقدس چه میزان بود؟ آیا اصولا تبلیغات می‏توانست نقش کارآ و مثبتی را در دوران جنگ به نفع ما ایفا کند و در خلال درگیری‏های نظامی، نقش همسویی ابر قدرت‏ها با دولت عراق، به ویژه همکاری امپریالیسم خبری امریکا با رژیم بغداد در تبلیغات منفی بین المللی علیه ما چگونه بود؟
هدف این تحقیق، بررسی نقاط ضعف و قوت تبلیغات ایران و عراق در طول جنگ هشت ساله و روش تحقیق، تحلیلی - توصیفی است و سعی خواهد شد از طریق جمع‏آوری اطلاعات و اسناد منتشر شده و با مراجعه به رهنمودهای امام خمینی (ره) در طول دوران دفاع مقدس به پرسش‏های مطرح شده، پاسخ داده شود. به عبارت دیگر، این شیوه را روش تحلیل اسنادی می‏گویند که در آن، ارتباط بین مشاهده و نظر (رجوع به متن و نتیجه‏گیری درباره هر مطلب) یک رابطه دو طرفه است، یعنی با طرح پرسش، جست و جو در متن آغاز می‏شود و ممکن است پس از مطالعه آن، برخی از قسمت‏ها معنی قسمت‏های دیگر را تغییر دهد.(1) موریس دو ورژه(2) این روش را جزء روش‏های کلاسیک می‏داند که اغلب، مردم به شیوه ناآگاهانه‏ای آن را به عنوان کشف اطلاعاتی که خواستار آنند، به کار می‏گیرند. (3)
به طور کلی، این شیوه دو روش تحلیل درونی و تحلیل بیرونی اسناد و متون را دربر می‏گیرد. تحلیل درونی سخنرانی‏ها، دست نوشته‏ها، پیام‏های تاریخی حضرت امام (ره) تحلیلی است که بر پایه‏های عقلانی استوار است و مفهومی است. (4) در تحلیل بیرونی متن، سند مورد نظر در متنی که از آن استخراج شده قرار گرفته و مطالعه می‏شود تا میزان درستی آن ثابت شود. در ضمن، شناخت زمینه‏های اصلی (5) پیام و سند در علوم اجتماعی بیانگر آن است که بدانیم مخاطبان و شنوندگان آن پیام و سند چه کسانی بوده‏اند و یا آن پیام در چه زمان و مکانی اظهار شده است. (6)
مقاله حاضر از دو بخش تشکیل شده است. در بخش نخست، ادبیات تحقیق و تعاریف و مفاهیم و نقش تبلیغات و انواع و اقسام و ویژگیهای آن از دیدگاه امام خمینی (ره) و دیگران را شرح می‏دهیم و در بخش دوم، نقاط ضعف و قوت تبلیغات ما و دشمنان را بررسی می‏کنیم و در پایان، نتیجه‏گیری و جمع‏بندی کلی را ارائه می‏دهیم.


 
اولین ناو هواپیمابر جهان + تصاویر
ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

نقل از راسخون

یو اس اس بیرمنگام اولین ناو هواپیما بر جهان بود این ناو در سال ۱۹۰۷ به آب انداخته شد، ‌این کشتی غول پیکر در جنگ جهانی اول به کار گرفته شد و پس از ۲۱ سال مأموریت آن پایان یافت و ۷ سال بعد اوراق شد.


 
تاریخچه آستان قدس رضوی
ساعت ٦:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

شیخ صدوق در کتاب عیون اخبارالرضا علیه‌السلام از ورود حضرت به باغ حمید بن قحطبه ـ جایی در فاصله میان نوغان و سناباد و بر سر راه سناباد، نیشابورـ گزارش مى دهد: وقتى امام(ع) نزد قبر هارون رفت، با دست خویش خطى بر یک طرف قبر کشید و فرمود: « اینجا تربت من است و من در همین جا دفن خواهم شد و خداوند به‌زودى این مکان را محل آمد و شد شیعیان و دوستان من قرار خواهد داد.» پس از گذشت نزدیک به دو سال از آن تاریخ، مامون که از واگذاری ولایتعهدی به امام به انگیزه آرام کردن اوضاع و شورشها نتیجه‌ای نمی‌گیرد، امام را در توس به شهادت می‌رساند و پیکر مطهرش را در قسمت بالا سر پدرش به خاک می سپارد.
از این روی اولین بنای آرامگاه همان بقعه هارونی است که به دست مامون عباسی و به سبک معماری خراسان، با چهار دیوار ساده و ارتفاعی نسبتا کوتاه که با گنبدی با خیز کم پوشش یافته بود بنا شد. از این تاریخ تا دوره دیلمیان نشانه‌ای از تجدید یا مرمت حرم در دست نیست.


 
گزارش تصویری/ نقارخانه و گنبد اینانج
ساعت ٩:٤٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ مهر ۱۳٩۱  کلمات کليدي:

نبد اینانج از آثار تاریخی شهر ری است. این بنا در پای کوه طبرک پایین برج نقاره‌خانه واقع شده است. گنبد شامل محوطه‌ای وسیع و مدور است که قطر دایره آن محوطه حدود ۳۶ متر است. این محل به (حسام‌الدین سنقر اینانج) منصوب است.

منبع: خبرگزاری مهر


 
خوارزم و شرایط سیاسی و اجتماعی آن در سده‌های پنجم و ششم
ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٢ مهر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

ناحیه‌ی خوارزم منطقه‌ای وسیع از جنوب دریای آرال تا شرق دریای خزر و هر دو کرانه‌ی رود جیحون را در بر می‌گرفت. بر پایه‌ی نوشته‌های جغرافی‌نویسان اسلامی خوارزم سرزمینی بوده است که در شمال و باختر آن، ترکمانان و در جنوب و خاور آن، خراسان و فرارود قرار داشته است.


 
شهید مدرّس از نگاه دیگران
ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، اشخاص

نقل از راسخون


 
اندیشه های شهید مدرّس
ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٧ مهر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، اشخاص

نقل از راسخون


 
هدیه‌‌ای که امام به شهید برونسی داد
ساعت ٥:٤٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ مهر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: اشخاص ، تاریخ معاصر

به گزارش راسخون به نقل از فارس، شهید «عبدالحسین برونسی» یکی از رزمندگان دوران دفاع مقدس است که به دلیل شجاعت و خلوص نیت خاص خود زبانزد دیگران است. خاطره زیر از زبان معصومه سبک‌خیز همسر شهید برونسی روایت شده است.

* این مطلب با عنوان یک قطره اشک در کتاب ارزشمند خاک های نرم کوشک (نویسنده: سعید عاکف) انتشارات ملک اعظم صفحات 123 تا 127 نیز نقل شده است.


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.