تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
سوتی های شاهانه
ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

کارنامه سلطنت 57 ساله پهلوی ها پر از گزارش ها و داده های تیره و تاریک. وابستگی، فرصت سوزی، هدر دادن منابع کشور، خوشگذرانی و عیاشی، تجمل پرستی و نادیده گرفتن سرمایه عظیم مردمی است که از مطالعه آن نکاتی ارزشمند برای نسل فعلی بدست می آید.


 
بلائی که قزاق‌ها بر سر مجلس آوردند
ساعت ۳:۳٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

روز دوم تیر 1287 ساختمان مجلس شورای ملی در دوران حکومت محمدعلی شاه قاجار به دستور وی توسط نظامیان روسیه به توپ بسته شد و موجی از قتل و غارت و سرکوب نمایندگان مجلس و حامیان جنبش مشروطیت توسط قزاق‌ها آغاز شد. گزارش زیر تصویری از آنچه که روسها و قزاق‌ها بر سر «خانه ملت‌» آوردند را به نمایش می‌گذارد.


 
بلائی که قزاق‌ها بر سر مجلس آوردند
ساعت ۳:۳٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩۱  کلمات کليدي:

روز دوم تیر 1287 ساختمان مجلس شورای ملی در دوران حکومت محمدعلی شاه قاجار به دستور وی توسط نظامیان روسیه به توپ بسته شد و موجی از قتل و غارت و سرکوب نمایندگان مجلس و حامیان جنبش مشروطیت توسط قزاق‌ها آغاز شد. گزارش زیر تصویری از آنچه که روسها و قزاق‌ها بر سر «خانه ملت‌» آوردند را به نمایش می‌گذارد.


 
گزارش تصویری: راین دومین بنای خشتی بزرگ جهان
ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩۱  کلمات کليدي: ایران باستان

کرمان - خبرگزاری مهر: راین بر دامان دومین بنای خشتی بزرگ جهان با20 هزار متر مربع مساحت روییده با دنیایی از داشته های بی مثل و آغوشی گرم گشوده برای گردشگران اما این ابر شهر خشتی جهان همچنان در سایه ارگ بم و بی توجهی های مسئولان چشم به راه رونق است.


 
دین‌های عرب جاهلی در عربستان
ساعت ٢:٤٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

چکیده

در عربستان قبل از اسلام مهم‌ترین دین، البته اگر بشود آن را دین گفت پرستش بت‌ها بود ولی جدای از بت پرستی ادیان دیگری در صحراهای سوزان عربستان مورد توجه بوده است. بسیاری از این ادیان دین‌هایی بودند که از طریق کشورهای همسایه یا مهاجرینی که به خاطر عقایدشان از سرزمین مادری آواره شده بودند به داخل خاک عربستان وارد شدند. این مقاله سعی دارد به چگونگی حضور این ادیان در خاک عربستان بپردازد. البته این نکته قابل ذکر است که ما مبحث مربوط به بت پرستی را به مقاله دیگر محول کرده‌ایم و از این آیین جداگانه بحث خواهیم کرد.
کلید واژه : عرب، زرتشت، صابئین، دهریون، یهود، مسیحیت.


 
زندگینامه حضرت عبدالعظیم حسنی -علیه السلام-
ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۱  کلمات کليدي: اشخاص ، تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

حضرت عبدالعظیم حسنى (علیه‌السلام)در چهارم ربیع الثانى سال 172 هجرى در شهر مدینه چشم به جهان گشود. ایشان فرزند عبدالله بن علی،‌از نوادگان امام حسن مجتبى (علیه‌السلام) است که نسبتش با چهار واسطه به آن حضرت می‌رسد.[1]


 
بقیع ؛ در گذر تاریخ
ساعت ٥:۳٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٩ شهریور ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

منبع: شیعه نیوز

نقل از راسخون


 
کاشفان جهان ما
ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ شهریور ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ علم

منبع: سرگذشت اتم، شماره 2034

نقل از راسخون


 
چین در عصر سونگ
ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ شهریور ۱۳٩۱  کلمات کليدي: خاور دور

سلسله ی شاهان سونگ شمال 960 تا 1126 میلادی بر سرتاسر چین حکومت می کردند. این سلسله، پس از یک دوره ی فترت 50 ساله ی بی نظمی، جانشین سلسله ی تانگ (1) می شد. اقوام به اصطلاح وحشی از شمال و از شمال شرق دائماً کشور را تهدید می کردند و جنگها تمامی نداشتند. در سایه یک سری توافقها شاهان سونگ موفق شدند صلح را کمابیش تأمین کنند؛ اما در 1126 اقوام وحشی جین (2) بر شمال چین استیلا یافتند پایتخت را محاصره و امپراتور و خاندان سلطنتی را اسیر کردند. یکی از شاهزادگان که موفق شده بود به جنوب فرار کند، خودش را امپراتور اعلام کرد، و شهر هانگ زو (3) را به عنوان پایتخت برگزید و آن را لین آن (4)، یعنی صلح موقتی، نامید. و این، آغاز سلسله ی سونگ جنوب بود. جینها نیز به نوبه ی خود به تدریج مغلوب مغولها شدند که سرانجام از نیمه ی دوم قرن سیزدهم میلادی با نام سلسله ی یوان (5) بر سرتاسر چین مسلط شدند.


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.