تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
انتهای دیوار چین کجاست؟ + عکس
ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کليدي: خاور دور

کمتر کسی پیدا می‌شود که نام دیوار چین را نشنیده باشد یا عکس‌های آن را ندیده باشد اما انتهای این تنها ساخته بشر که از ماه هم قابل مشاهده است، کجاست؟


 
کاپیتولاسیون در ایران
ساعت ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

واژه کاپیتولاسیون در لغت، از ریشه capitulate به معنای شرط گذاشتن است و به معنای سازش و تسلیم نیز به کار می رود. در طول تاریخ، بیشتر قراردادهای کاپیتولاسیون، میان دولت های اروپایی با دولت های آسیایی و آفریقایی بسته شده است، زیرا دولت های اروپایی، دادگاه ها و مؤسسه های قضایی این کشورها را در حمایت کافی از اتباع خود ناتوان می دانستند.


 
نصاب جدید آموزش تاریخ
ساعت ٢:٥٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کليدي: *اختصاصی* ، فلسفه تاریخ- آموزشی

با سلام

فایل نصاب (Setup) جدید و استانداردتری برای نرم افزار آموزش تاریخ تهیه شده است. برای دریافت و رفع مشکلات به بخش نرم افزار و پشتیبانی یا صفحه نرم افزار مراجعه کنید.


 
میرزا کوچک خان جنگلی
ساعت ٢:٥٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کليدي: اشخاص ، تاریخ معاصر

میرزا یونس معروف به میرزا کوچک فرزند میرزا بزرگ، در سال 1259 شمسی در رشت به دنیا آمد. سال‌های نخست عمر را به آموختن مقدمات علوم دینی سپری کرد و در سال 1286، در گیلان به صفوف آزادی‌خواهان پیوست و برای سرکوب محمدعلی شاه روزانه تهران شد. همزمان با اوج‌گیری نهضت مشروطه، شماری از آزادی‌خواهان رشت، کانونی به نام مجلس اتحاد تشکیل دادند که میرزا کوچک خان هم که در آن دوران یک طلبه بود، به آنها پیوست. درسال 1294 به جای مجلس اتحاد، هیأت‌ اتحاد اسلام، از یک گروه هفده نفری در رشت تشکیل گردید که بیشتر اعضای آن روحانی بودند و میرزا کوچک خان عضو مؤثر آن بود. به زودی میرزا، رهبری این گروه را بر عهده گرفت و پس از اشغال ایران توسط ارتش روسیه تزاری، به مبارزه با این ارتش پرداختند و روستای کسما در ناحیه فومن را مرکز کار خود قرار دادند. این هیأت بتدریج گسترش یافته و بخش وسیعی از شمال کشور زیر نفوذ آن درآمد و به نهضت جنگل و حزب جنگل مشهور شد. نهضت جنگل فعالیت‌های نظامی مختلفی را بر ضد نیروهای روسی و انگلیسی در شمال ایران انجام داد. اما بتدریج دچار اختلافات داخلی گردید و برخی از سران آن تسلیم و یا اعدام شدند. پس از تسلیم خالو قربان، نیروهای دولتی وارد رشت شدند و چون مذاکرات صلح با جنگلی‌ها به نتیجه نرسید، به تعقیب نیروهای جنگل پرداختند. برخی از نیروها متفرق و برخی تسلیم و تعدادی نیز کشته شدند. در چنین وضع سختی میرزا کوچک خان در سرمای شدید زمستان از همسرش خداحافظی کرده و به اعماق جنگل‌ها رفت تا در فرصتی مناسبت بتواند نیروهای پراکنده را سازماندهی کند؛ اما در اثر سرمای شدید به شهادت رسید.


 
میرزا تقی خان انصاری کاشانی
ساعت ٤:٤٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، اشخاص

پزشکی که با نوشتن و ترجمه کردن کتاب های نجومی، تأثیر بزرگی در انتقال یافتن اخترشناسی نوین به ایران داشت.


 
تحقیق های بی نتیجه
ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، اشخاص

جریان کامل ربودن امام موسی صدر در لیبی از سال 1978 تا سقوط نظام دیکتاتوری قذافی

منبع: راسخون


 
از مطلق مشروطه تا مشروطه مطلق
ساعت ٦:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، اشخاص

نگاهى به موضع سیاسى آخوند خراسانى و شیخ فضل الله نورى در برابر مشروطه

منبع: راسخون


 
ارشمیدس
ساعت ۳:٠٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ اروپا ، اشخاص

ملیت : یونان


 
درآمدی بر تاریخ تحلیلی صدر اسلام
ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام ، فلسفه تاریخ- آموزشی

نویسنده: محسن رضایی
منبع اختضصاصی: راسخون

چکیده

تقریباً خلاصه این نوشته شامل: تعریف و موضوع تاریخ خواهد بود؛ ایضاً چگونگی تحلیل و هدف از خواندن آن را برای ما بیان می‌کند؛ همچنین به برخی از مسائل تأثیر گذار در تاریخ توجه می‌نماید تا مثالی باشد برای چگونگی تحلیل. در ادامه نکاتی را جهت آموزش تحلیل صحیح با توجه به دانسته‌ها و نقاط ضعف و قوت تاریخ آورده که در قسمتی از آن با کمک از نمودار سعی در بهتر فهماندن مطلب نموده است. سپس سندیت تاریخ را مورد بررسی قرار خواهد داد و در آخر این بخش سندیت قرآن و حدیث به همراه نقاط ضعف و قوت آن‌ها مد نظر قرار می‌گیرد. بعد از آن منظور از صدر اسلام نزد شیعیان و اهمیت تاریخ در لسان قرآن و سیره اهل بیت علیهم السلام مورد توجه قرار می‌گیرد و در آخر این نوشته مدخل ورود به تاریخ تحلیلی صدر اسلام، تصویری کلی از جهان و سرزمین عربستان، نژاد مردم آن سرزمین و همچنین مرکزیت یافتن مکه در عصر بعثت و قبل از آن را از زبان مورخین و لسان روایات به صورت مختصر ذکر خواهد کرد.

کلید واژه

1- تاریخ 2- تحلیل 3- اسلام 4- گزارشات


 
ابوریحان محمد بیرونی
ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام ، اشخاص

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 5


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.