تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
جنگ آور و صلح بان
ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، اشخاص

دهمین روز از ماه نوامبر سالگرد به دنیا آمدن دو تن از معروف ترین مخترعان کشور روسیه یا به تغبیر اتحاد جماهیر شوروی سابق است که بی راه نیست اگر آنان را افرادی جهانی بنامیم، دو شخصی که هم در جنگ ها و هم در صلح های جهان، طی قرن بیستم و همینطور بیست و یکم نقش بسزایی داشته اند! اغراق نیست اگر گفته شود نام این دو نفر در تمام دنیا شناخته شده است. حتی اگر خودشان ناشناخته باشند! با این توضیحات باید حدس زده باشید که صحبت از دو مهندس نام آور به اسامی «توپالف» و «کالاسنیکوف» است.


 
عوامل پیدایش رُنسانس اروپا
ساعت ۱:٠٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ تیر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ اروپا

نویسنده: اکبر رضی زاده
منبع اختصاصی فارسی: راسخون


 
انفجاری که عصر تسلیحات هسته‌ای را رقم زد.
ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٥ تیر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، جهان جدید (استرالیا و آمریکا)

آمریکا با ۱۰۵۴ آزمایش هسته‌ای رکورددار انجام آزمایش‌های هسته‌ای در دنیاست و با آزمایشی که در سال ۱۹۴۵ انجام داد اولین انفجار هسته‌ای دنیا و آغاز عصر تسلیحات هسته‌ای را رقم زد.

به گزارش راسخون به نقل از فارس، آمریکا بین سالهای 1945 تا 1992 حدود 1054 آزمایش هسته‌ای انجام داد. بیشتر این آزمایش‌ها در سایت هسته‌ای «نوادا» و در جزایر «مارشال» انجام شدند.

10 آزمایش دیگر در محل‌های مختلفی در آمریکا اعم از آلاسکا، کلورادو، می‌سی‌سی‌پی و نیومکزیکو انجام شدند.


 
وقتی ترن به تهرون اومد
ساعت ۱:٢۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ تیر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

گذری بر تاریخچه وسایل نقلیه ریلی در تهران
* «صدای سوت ماشین دودی بلند شده، یک مرتبه معرکه بهم می خورد و مردم به پشت درها هجوم آورده و از سر و کول هم و نرده هایی که جلوی درها جهت حفاظت از خطرات جهش و پرش مردم کار گذاشته شده بودند بالا رفته و فریاد و فغان می کردند. پشت دری ها به لگد کوفتن به در و دورتری ها به نعره و فریاد «واکن واکن» برمی خاستند تا درها باز شده، روی هم ریخته، یکدیگر را لگدمال کرده و خود را به واگن ها و روی صندلی ها... برسانند.» نمونه توصیفات جعفر شهری از هول و ولع تهرانیان قاجاری برای سوار شدن به ماشین دودی را می توان کم و زیاد در دیگر متون تاریخ اجتماعی که اتفاقات یکی دو سده اخیر را روایت می کنند هم یافت. صد و اندی سال است که ما تهرانی ها برای همراه شدن با هیولاهای آهنی بی قراری می کنیم. شاید دلیل این همه عجله آن باشد که پای هیولاهای آهنی مسافرکش همیشه خدا با چندین دهه تأخیر به شهر و دیار ما باز شده است. چه آن زمان که اسمش ماشین دودی بود و با آن قیافه نتراشیده نخراشیده، رد آهنی اش را دنبال می کرد و چه حالا که مترو صدایش می کنیم و به قیافه امروزی اش می بالیم.
اولین آشنایی ما ایرانیان با راه آهن و غول آتش خوارش به دست خطی برمی گردد که حسنعلی خان، امیرنظام، سفیر ایران در فرانسه به رقم سه شنبه چهارم ذیحجه 1280 ه.ق نوشته و به نشانی دربار ایران و شخص اول مملکت ارسال کرده. در این دستنوشته از چند و چون راه آهن و شرکت های واجد شرایطی که می توانند چنین پروژه ای را در ایران اجرا کنند، سخن به میان آمده است. ناصرالدین شاه قاجار که در سفر فرنگش، سوار بر هیولایی آهنی شده بود و دل در گرو آن بسته بود، پس از مراجعت از امیر نظام می خواهد تا اطلاعاتی درباره راه آهن کسب کند و در اختیار او بگذارد. سودای شاه قجر در این ایام، اتصال بحر خزر و خلیج فارس با ریل های آهنی بود.


 
تقویم بازی
ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، تاریخ علم

تاریخچه بازی های کامپیوتری و الکترونیکی

منبع: نشریه دیدار آشنا، شماره 136.

نقل از راسخون


 
گزارش تصویری از باغ فین کاشان
ساعت ۳:٠۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ تیر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، *اختصاصی*

با عرض سلام مجدد خدمت دوستان عزیز!

پس از سفر به قمصر، سری هم به باغ فین کاشان زدم. (به دلیل کمبود وقت نتوانستم از سایر نقاط دیدنی کاشان بازدید کنم.) باغ فین مجتمعی است شامل عمارت سردر ورودی باغ، کوشک صفوی، کوشک قاجاری، حمام های صفوی و قاجاری فین، شاه نشین، تقسیم گاه آب، خلوت کریمخانی، حوض جوش و موزه ملی کاشان. در ادامه تصاویری از برخی بخش ها به همراه توضیحات تابلو های راهنمای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را برایتان می گذارم.


 
گزارش تصویری سفر به قمصر
ساعت ۸:٥۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٢ تیر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: فلسفه تاریخ- آموزشی ، *اختصاصی*

با سلام خدمت شما دوستان عزیز!

طی چند روز گذشته، سفری کوتاه به شهر زیبای قمصر داشتم. پس از طی مسافتی نسبتاً طولانی، از میان جاده ای بیابانی به شهر قمصر رسیدیم. در قمصر -بر خلاف کاشان- از آب و هوای بسیار گرم خبری نیست. در هر گوشه شهر می توانی مراسم سنتی گلابگیری را از نزدیک مشاهده کنی و اگر دلت خواست شیشه ای گلاب ناب نیز خریداری کنی. از آن گذشته، قمصر شهری است بسیار سرسبز و در هر نقطه ای از آن، باغهای گل محمدی یا انار با ویلایی درون آن دیده می شود. در ورودی شهر مجتمعی تفریحی قرار دارد که شامل باغ پرندگان، چرندگان، آبشار و... می شود. به علت محدودیت فضا و زمان و امکانات و...، فقط چندین عکس از جانداران زیبای این مجموعه برایتان قرار می دهم. سعی کردم تا حد امکان کیفیت تصاویر خوب باشد، امّا خوب، یک عکاس تازه کار آماتور چه کار می تواند بکند؟!


 
سیری در پیدایش جریان نفاق تا معراج بهشتیان انقلاب
ساعت ۳:٤٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ تیر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

منبع:شاهد یاران، شماره 8

نقل از راسخون


 
مقتدرترین فرماندهان دنیا
ساعت ٤:۱٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ تیر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: ایران باستان ، تاریخ اروپا ، اشخاص

قدرتمندتری پاشادهان و فرماندهان دنیا برای دوام سلطنت خود می جنگیدند یا برای مردم؟

نشریه سان در گزارشی به بررسی زندگی فرماندهان بزرگ تاریخ پرداخته است. اگر چه در این گزارش از فرماندهان بزرگ و اخلاق مدار مانند کوروش هخامنشی تا فرماندهان خونریز مانند هیتلر دیده می شوند اما به هر حال به عقیده ما تمامی این فرماندهان تاثیر بزرگی در تاریخ داشته اند که نام آنها را جاودانه کرده است.


 
تشکیل سپاه به فرمان امام خمینی (ره)
ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ تیر ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

جوانان متعهد انقلابی که با یاری خدا و رهبری امام خمینی رحمه‏الله توانستند پس از سال‏ها مبارزه، رژیم پهلوی را سرنگون کنند، باید برای حفظ و تداوم این نهضت، از انقلاب و دستاوردهای آن محافظت می‏کردند. بنابراین، از همان ابتدای پیروزی انقلاب، هسته‏های امنیتی حافظ انقلاب به وجود آمد. یکی از آنها نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که با هدایت امام خمینی رحمه‏الله در اردی‏بهشت سال 1358 تشکیل شد. شورای انقلاب با تأسیس شورای فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گامی اساسی در راه سازمان‏دهی این نهاد برداشت.


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.