تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
تاریخچه انرژی اتمی ایران
ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

سال ۱۳۱۵ مجلس شورای وقت، ایجاد مرکز اتمی دانشگاه تهران را تصویب کرد و در آذر۱۳۴۴ رآکتور پنج مگاواتی آموزشی و تحقیقاتی ایران آماده فعالیت شد.


 
تاریخچه انرژی اتمی ایران
ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي:

سال ۱۳۱۵ مجلس شورای وقت، ایجاد مرکز اتمی دانشگاه تهران را تصویب کرد و در آذر۱۳۴۴ رآکتور پنج مگاواتی آموزشی و تحقیقاتی ایران آماده فعالیت شد.


 
تصاویری از کشتی تایتانیک
ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر


 
تاریخ و فلسفه تاریخ
ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي: فلسفه تاریخ- آموزشی
نویسنده: برکلی ادینس
مترجم: نصر الله صالحی

نوشتار حاضر به سبک و سیاق مدخل‌های دایره المعارف ها به نحو مختصر اما مفید و جامع به سه مقوله تاریخ، روش‌شناسی و فلسفه تاریخ پرداخته است. بخش اول به گرایش‌های مختلف در علم تاریخ، ارتباط تاریخ با علوم اجتماعی و انسانی، تإثیر جنگ‌ها و انقلاب‌ها در پیدایش نسل جدیدی از مورخان، هدف و انگیزه مورخ از تاریخ نگاری و وظایف مورخان در امر خطیر تاریخ نگاری و... اختصاص دارد.


 
آپولو را این مرد طراحی کرد!
ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ علم ، اشخاص

درباره "ماکسیم فاژی "، دانشمند فضایی، که کمتر کسی او را می شناسد.


 
خورشید تمدن اسلامی در اندلس این گونه غروب کرد ...
ساعت ٦:٤٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام ، تاریخ اروپا

منبع: ماهنامه پاسدار اسلام شماره 348
نقل از راسخــون


 
نقش آقا‌نجفی اصفهانی در حفظ فرهنگ ایرانی- اسلامی
ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام ، اشخاص

از آنجایی که اساس زندگی بر معیشت و تنظیم اقتصاد خانواده استوار است، اگر نبض اقتصاد جامعه به دست بیگانگان بیفتد یا حداقل در اقتصاد کشور وارد شوند و مردم با آنها معامله کنند، در نتیجه معاشرت با بیگانه، قبح معاشرت با کفار کاهش یافته یا نابود می‌شود و در نهایت عناصر فرهنگی بیگانه در جامعه رواج می‌یابد.
در همین راستا مبارزه آقانجفی اصفهانی در زمانه خود با اجناس خارجی در جبهه قلم و زبان مراتب گوناگونی داشت. در نخستین مرتبه این مبارزه ترویج و تبلیغ برای استفاده از کالاهای وطنی و ترک کالاهای خارجی قرار داشت و در مرتبه دوم همکاری با دیگر علما در نگارش پیمانی در عدم همکاری با استفاده‌کنندگان کالاهای خارجی و تقبیح استفاده‌کنندگان آن و در نهایت فتاوای تحریم استفاده از کالاهای خارجی. این فتاوا دوصورت داشت: 1- صورت عام که همه نوع کالای خارجی را شامل می‌شد 2- صورت ویژه که کالای کشور خاصی را دربر می‌گرفت. در پی تلاش می‌کنیم تا این دو جنبه را به بحث بگذاریم. آنچه از پی می‌آید چکیده‌ای است از این دست اقدامات حاج‌آقا‌نجفی در راه مبارزه با سلطه بیگانگان.
پس از مشاهده گسترش فعالیت اقتصادی بیگانگان در ایران، علمای کشور از جمله آقا‌نجفی اصفهانی احساس خطر کرده، لذا سعی کردند با آگاهی دادن به مردم جلوی این خطر بزرگ را بگیرند. از جمله آقا‌نجفی اصفهانی تلاش کرد تا مردم مسلمان ایران را به توسعه صنایع داخلی تشویق کند تا از این طریق بتواند جلوی سلطه اقتصادی اجانب را بگیرد. آقا‌نجفی در قسمتی از اعلامیه 10ماده‌ای خود که در روزنامه اصفهان چاپ شده می‌آورد:«چون اجانب چند سال است به ترتیب، معامله به بلاد محروسه مسلمین پیدا نموده‌اند و البسه و امتعه خود را رواج دادند حالا راجح و صلاح آن است که مسلمانان به قدر امکان سعی در ترویج و معاملات در ملبوسات اسلامیه و امتعه ایرانیه نموده باشند که مهما امکن حاجت مسلمین به ملبوسات و اموال خارجی کم شود. و این مطلب تدریجی الحصول است. باید هر کس بر حسب وسع در امانت خودش در این ترتیبات حسنه جد و جهد نمایند».


 
راز مرگ مومیایی ها
ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي: مصر و آفریقای باستان

دانشمندان مومیایی یک شاهزاده مصر باستان را تحت آزمایش سی تی اسکن قرار داده اند تا دلیل مرگ وی را دریابند. تحقیقات اخیر پزشکان بر روی مومیایی یکی از شاهزادگان مصری نشان می دهد که او می توانست با مصرف کالری کمتر و ورزش بیشتر، مرگ خویش را به تأخیر انداخته و دیرتر مومیایی شود. این شاهزاده مصری در حدود 3500 سال پیش می زیسته و در سن 40 سالگی مرده است. مومیایی این زن در یک معبد تدفین در منطقه "دیر البحری" کشف شده است که در کرانه غربی رود نیل و درست در مقابل شهر لکسور مصر قرار گرفته است.
هم اکنون جسد این شاهزاده مصری در موزه شهر قاهره و در میان دیگر مومیایی های این موزه جای گرفته است. بررسی های اخیر بر روی 52 مومیایی این موزه نشان داد که در حدود نیمی از آنها هنگام مرگ دچار گرفتگی در رگ ها و شریان های بدن بوده اند که شاهزاده مصری نیز یکی از آنهاست. در حقیقت، او هم اکنون قدیمی ترین انسان شناخته شده ای است که دچار عارضه تصلب شریان بوده است، عارضه ای که ممکن است موجب حمله قلبی و مرگ بیمار شود.
یکی متخصص قلب در دانشگاه کالیفرنیا عنوان داشت که "آهموس مریت آمون" (1) در پنج نقطه از رگ های اصلی بدن خویش دچار گرفتگی و انسداد جریان خون بوده است که تعدادی از این رگ ها وظیفه خون رسانی به قلب و مغز را داشته اند.
این متخصص قلب می گوید: " اگر این شاهزاده مصری در عصر ماشین زندگی می کرد و به من مراجعه می کرد، به او می گفتم که از خوردن چربی خودداری و به مقدار کافی ورزش کند. سپس یک عمل جراحی را برای وی برنامه ریزی می کردم."


 
اسطوره های یونانی در روم
ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ اروپا

دین رومی درآغازجمهوری روم متبلور اما متحجر نشد‌؛ و این آیین کیش سازمان یافته کشوری و کارگزارانی خاص را در خدمت داشت. انجام مراسم آیینی به عهده این کارگزاران و کار مردم برگزاری مراسم آیینی و بدوی خانگی و مزارع بود. همراه با گذر زمان و تحول زندگانی شهروندی این آداب و رسوم پاسخگوی نیازهای شهروندان نبود و هم بدین دلیل بود که در پیوند با تجارت، جنگ و سفر به سرزمین‌های دیگر ادیان و فلسفه مردمان این سرزمین‌ها به روم راه یافت. ملت‌هایی که در این تحول نقشی خاص داشتند عبارتند از: ایتالیایی‌ها، اتروسک ها، یونانیان و مردمان سرزمین‌های شرقی.


 
گورستان های عجیب و غریب!
ساعت ٧:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

در کشورمان گورستان هایی وجود دارد که سنگ قبرهایشان شکل و شمایل شگفت انگیزی دارند.
 

انسان از زمانی که خود را شناخت با قراردادن تکه ای سنگ ، چوب یا برجسته کردن خاک ، محل دفن همنوع از دست داده اش را مشخص کرد . تعلق خاطر انسان به همنوع و زندگی اجتماعی در طول زمان باعث به وجود آمدن گورستان ها شد . به این ترتیب زمانی که انسان توانست ابزار را به کار گیرد ، از آنها برای ساختن سنگ گور هم استفاده کرد و اشکالی را به وجود آورد که امرزی بقایایش را در تعدادی از گورستان های تاریخی کشورمان می توان دید . در این مقاله به تعدادی از گورستان های متفاوت و عجیب کشورمان سر زدیم تا از نزدیک با آنها آشنا شویم.


 
برخی اشتباهات فیلم های بزرگ تاریخ سینما!
ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

مخاطبان سینما همواره سعی دارند هنگام تماشای فیلم، دقت نظر و تمرکز کافی داشته باشند تا بتوانند معنا و مفهوم آن را به خوبی درک کنند. اما گاهی اوقات در چنین لحظاتی، متوجه ایرادهایی شده‌ایم که البته به ساختار و نظام معنایی آن لطمه‌ای نمی زند.اگر تا امروز به تمام و کمال بودن فیلم‌های مورد علاقه‌تان می‌بالیدید، شاید با خواندن این گزارش شگفت‌زده شوید. اگرچه درک بسیاری از این گاف‌ها نیاز به اطلاعات عمومی و گاهی دقت زیادی دارد،شاید زمانی داستان فیلم را فراموش‌ کنید، اما مطمئنا این گاف‌ها همیشه در یادها می‌مانند. این شما و این گاف‌های به یادماندنی فیلم‌های بعضا فراموش‌شده تاریخ سینما.


 
پرهزینه ترین حوادث جهان
ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

__________


 
سال نو
ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کليدي:

آغاز سال 1390 هجری شمسی را به شما تبریک می گویم!


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.