تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
کوروش پادشاه ایران زمین
ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٠  کلمات کليدي: ایران باستان ، اشخاص

کوروش فرزند کمبوجیه و ماندانا بر پدر بزرگ خویش استاگ شورید و پادشاهی ایران را در دست گرفت و دودمان هخامنشیان را بنیاد نهاد.


 
فارسی در هند و عثمانی
ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ آذر ۱۳٩٠  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

از اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری تشکیل دهندگان دولت غزنوی که نمی توانستند از جانب مغرب، قلمرو خود را توسعه دهند، می کوشیدند که اراضی وسیع و پرنعمتی را که در مشرق و جنوب شرقی متصرفات آنان قرار داشت، به چنگ آورند. این سرزمین های آبادان عبارت بود از ولایات اطراف رودخانة سند. در نتیجة مهاجمات متعدد سبکتکین و محمود غزنوی به این ناحیه، بسیاری از هندوان قبول اسلام کردند یا تحت قیمومت حکومت غزنوی در آمدند و تابع غزنین که خود در آن ایام به صورت یکی از قوی ترین مراکز ادبی زبان فارسی در آمده بود، گردیدند. دسته های سپاهیان غزنوی که از خراسانیان و اهل مشرق فلات ایران ترتیب می یافت، به سرداری رجال بزرگ مشرق در این جنگ ها شرکت داشتند و در تصرف اراضی جدید و نگهداری آن دخیل بودند و همراه خود دین اسلام و زبان پارسی را به نواحی مفتوحة جدید می بردند. از این رو زبان پارسی در متصرفات غزنوی هند به صورت یک زبان سیاسی و دینی نفوذ یافت و در آنها خانه کرد و باقی ماند و بعدها همراه دین به دیگر نواحی هند پیش رفت.


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.