تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
نظر علامه امینی پیرامون مختار
ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٤ شهریور ۱۳٩٠  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام ، اشخاص

علامه امینی صاحب الغدیر در دفاع از شخصیت مختار میگوید: هر که با دیده بصیرت و تحقیق بر تاریخ و حدیث و علم رجال بنگرد؛ در می‌یابد که، مختار، از پیشگامان دینداری و هدایت و اخلاص بوده است. و همانا نهضت مقدس او تنها برای برپایی عدالت به وسیله ریشه‌کن کردن ملحدان و ظلم اموی‌ها بود.


 
زندگینامه گوهرشاد بیگم
ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٠  کلمات کليدي: اشخاص ، تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

اکثر شما حداقل یکبار در طول زندگی تان توفیق زیارت حرم مطهر علی بن موسی الرضا (ع) را داشته اید و مسجد متبرک گوهرشاد را که واقع در صحن و سرای حرم اما رضا (ع) است دیده اید ولی آیا می دانید پایه گذار احداث این بنای زیبا بانویی شیعه، ادب دوست و هنرپرور و خیر بنام گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ میرزای تیموری است؟ در این شماره به معرفی زندگی با برکت این بانوی مسلمان شیعه می پردازیم.
گوهرشاد بیگم دختر امیر غیاث الدین ترخان است که یکی از امرای عهد تیموری بود. لقب ترخان به وی از طرف چنگیزخان به جهت شرکت او در جنگ های مختلف بوده است و ترخان واسطه میان سلطان و رعیت بوده است. مادر گوهرشاد بیگم بانو خان زاده بیگم است که در ماه رجب سال 814 هـ.ق وفات کرده و در جوار مرقد مطهر امام رضا (ع) مدفون گردیده است. گوهرشاد در سال 780 هـ.ق دیده به جهان گشود او از زمره زنان ادب دوست، هنرپرور و خیر در زمان خویش بود. به تاریخ و ادبیات علاقه مند بود و به دلیل تمکن مالی و انصاف بسیار خیر و نیکوکار بود. او در سال 807 ــ 805 ق همسر شاهرخ میرزای تیموری بود. که وی در چهاردهم ربیع الثانی سال 779 هـ.ق متولد و در سال 850 هـ.ق درگذشت و جنازه اش را به هرات حمل نمودند و در مدرسه گوهرشاد آغا دفن گردید. سلطنت شاهرخ چهل و سه سال بوده است. از آن روی که گوهرشاد دوستدار لقب بود مهری هروی شاعره نامدار قرن نهم را مصاحب و ندیمه خود ساخت. وی علاوه بر همسر، مشاور و همدم شاهرخ میرزا نیز بود و در بسیاری از تصمیمات مهم کشوری شاهرخ از وجود وی بهره می برد. این بانوی محترمه دارای دو پسر بوده است یکی به نام ابراهیم سلطان که در ماه شوال 769 هـ.ق متولد و در ماه شوال سال 837 هـ.ق وفات یافت و پسر دیگر وی به نام میرزا بایسنقر بود که در سال 802 هـ.ق متولد و در سال 837 هـ.ق درگذشت.


 
سلسله های بعد از اسلام در ایران
ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩٠  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

سلسله ها و پادشاهانی که بعد از اسلام حکومت یا سلطنت کردند به ترتیب اولین و آخرین و مدت حکومت آن ها


 
کودتای نافرجام نوژه
ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٠  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

با پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357، اگرچه رژیم پهلوی سرنگون شد و نظام جمهوری اسلامی استقرار یافت اما بقایای رژیم پهلوی در ایران باقی مانده بود و آمریکا در پی آن برآمد تا آنجا که ممکن است از طریق آنها منافع خود را در ایران بازیابد.
انقلاب اسلامی در زمانی که سیاست پردازان بین المللی، ایران را جزیره ثبات می پنداشتند به پیروزی رسید. تا آن زمان، ژئوپلتیک جهان چنین بود که ایران به عنوان یکی از حساس ترین نقاط استراتژیک جهان به طور سنتی در حوزه نفوذ غرب و به ویژه آمریکا قرار داشت و نقش آن در تأمین نفت و تضمین امنیت خلیج فارس به عنوان انبار نفت جهان غرب، غیرقابل انکار بود.
از این رو با پیروزی انقلاب اسلامی آمریکا که بزرگترین و معتمدترین پایگاه خود در منطقه را که رژیم شاه بود از دست داد از همان روزهای نخستین پیروزی انقلاب در پی نفوذ و تضعیف نظام نوپای جمهوری اسلامی برای تأمین منافع نامشروع خویش برآمد.
سازمان های جاسوسی بیگانه با ابزارهایی نظیر تأسیس حزب و گروه یا حمایت از احزاب و سازمانهای موجود و یا با نفوذ در دولت موقت و جاسوسی از طریق سفارتخانه ها، دامن زدن به تنش های مذهبی و قومی، تجزیه طلبی و براندازی مسلحانه، ترور رهبران، شورش و آشوب، تلاش گسترده ای کردند تا طعم شیرین پیروزی را در کام ملت تلخ کنند. از این رو طرح ها و توطئه در شیوه های متفاوت برای سرنگونی حکومت در انداخته شد طرح هایی که اگر تدبیر رهبری و پشتیبانی بی دریغ مردم نبود هر یک به تنهایی برای از بین بردن کامل نظام کافی بود.


 
2500 یا 2510؟
ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ شهریور ۱۳٩٠  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

برگزاری جشن هایی پرخرج در کنار زاغه های مردم پاسارگاد
جشن های 2500 ساله در حقیقت پیشنهاد درباره نبود. صهونسیت ها که خود را به یهود پیوند داده بودند، عقیده داشتند کوروش کبیر(سوروس) در سال 539 قبل از میلاد آنها را از بند بابل آزاد کرده و باید برای او بزرگداشت گرفت. محاسبه سال 1961 میلادی به عنوان دو هزار و پانصدمین سالگرد فتح بابل به دست کورش هم کار مورخان یهودی بود در ایران جز شجاع الدین شفا، هیچ کدام دیگر از استادان تاریخ حاضر به تأیید این تاریخ نشده بودند و در مورد آن شک و ابهام داشتند. اما صهیونیست ها خیلی علاقه مند بودند تا آزادی امروز خود! (یعنی تأسیس دولت غاصب اسرائیل) را به آزادی آن روزها پیوند بزنند؛ چرا که می گفتند در هر دو تاریخ به سرزمینشان برگشته بودند. آنها کنفرانس هایی برگزار کردند و خیابان های زیادی را در سرتاسر جهان به نام کورش نامگذاری کردند. در تمام مقالات خود هم کورش را از آن جهت که آنها را رها ساخته است بهترین پادشاه تاریخ معرفی کردند. یک جنگل مصنوعی را هم به نام او ثبت کردند و جنگل دیگر را هم گذاشتند برای نام شاه کنونی ایران که برای صهیونیست ها تداعی گر کورش بود؛ چرا که تنها متحد منطقه ای آنها به حساب می آمد. او هنگام جنگ با اعراب برایاشن مخفیانه نفت می فرستاد تا در مقابل، نت های موسیقی جشن های 2500 ساله را دریافت کند. او هنر دوست ترین شاه دنیا بود.
در حقیقت جشن 2500 ساله یک پیشنهاد توریستی بود. صهیونیست ها معتقد بودند کسی برای دیدن آثار اسلامی به ایران نخواهد آمد. ایران باید یک جشن ملی سالانه برگزار کند تا مردم جهان را برای حضور در آن جشن به ایران دعوت کند. از آنجا که مهرگان به فراموشی سپرده شده بود، این زمان بهترین زمان بود. ندی کلک که بعدها شهردار اورشلیم شد ایده جشن 2500 ساله را در سفر 14 روزه اش به تهران به اسدالله علم داده بود. در واقع صهیونیست ها می خواستند با این پیشنهاد گرامیداشت سال مورد نظر خودشان را کامل بکنند. هر چند به دلیل مشکلات مالی، جشن به جای سال 1961(1340) در سال 1971(1350) برگزار شد و باز هم این شجاع الدین شفا بود که حاضر شد برای شاه ثابت کند که آن تاریخ قبلی درست محاسبه شده بوده و دو هزار و پانصدمین سال فتح بابل و بنیانگذاری امپراتوری هخامنشی همین تاریخ جدید است!


 
پدر زن مختار که بود؟
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ شهریور ۱۳٩٠  کلمات کليدي: اشخاص ، تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

حکومت ننگین بنی امیه، مملوِّ از شخصیت هایی است که در دشمنی و کینه ورزی با اهل بیت(ع) بسیار کوشیدند و برای دستیابی به امیال و آرزوهای نفسانی و غیر مشروع خود، از هیچ کوششی دریغ ننمودند. در راس این خاندان، معاویه بن ابی سفیان بود که به جهت استحکام بخشیدن به پایه های قدرت خویش و نابود ساختن اساس اسلام، افرادی را استخدام می کرد. این اشخاص با ایجاد فضای رعب و وحشت و سرکوب در میان مردم به خصوص شیعیان، و نیز جعل احادیث فراوان در مدح بنی امیه و مذمت امیرالمؤمنین علی(ع)، جامعه اسلامی‌را به سمت انحراف سوق می دادند. یکی از این مهره های دنیا پرست، «سمرة بن جندب» بود که در این راستا، خدمات شایانی به حکومت نامشروع اموی نمود.


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.