تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
جمع آوری اطلاعات برای شجره نامه نویسی
ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٠  کلمات کليدي: فلسفه تاریخ- آموزشی

افتخار به نیاکان و پیشینیان و سعی در حفظ هرآنچه که ما را به نوعی مرتبط با گذشته خانوادگی مان می کند , یک حس طبیعی و موثر درشناسایی و حفظ فرهنگ و هویت قومی است . در واقع هویت امروزی ما بر اساس کمک و معاونت اجدادمان و بر اساس داشته های به ارث رسیده از آنها طی قرون متمادی , شکل گرفته است و بر همین اساس هر خانواده تاریخ مربوط به خودش را دارد.
علم انساب و شجره نامه شناسی یکی از شاخه های تارخ نگاری محلی می باشد که از گذشته دور در کشور ما وجود داشته و علما و دانشمندان زیادی از طریق روشهای خاص خود سعی نموده اند که تاریخچه و شرح حال خاندانهای مختلف را شناسایی و به رشته تحریر درآورند.این رشته بعدها تطورات زیادی یافت و به شاخه های متعددی مانند علم انساب که دربردارنده نسب قبایل و سلسله های محلی است , علم حدیث که دربرگیرنده زندگینامه محدثان است , مزارات که در خصوص مدفن بزرگان است , تذکره ها و ... تقسیم گشت که از موضوع بحث ما خارج است.
امروزه بر خلاف گذشته که فقط شجره نامه خاندانهای مشهور و ثروتمند مورد علاقه بود, برخی از مورخین علاقه مند به محلی نگاری در پی روشهایی هستند که از طریق آن بتوان اطلاعات مربوط به خانواده های مختلف را جمع آوری کرده و در یک آرشیو اختصاصی نگهداری نمود. شکی نیست که چنین آرشیو هایی برای بررسی ریشه های فرهنگی یک جامعه و کالبد شکافی برخی از عادات اجتماعی اقوام به چه میزان دارای اهمیت بوده و مورخین را به نتایج جالب توجهی می رساند. نمونه چنین کاری از سالها قبل در برخی از کشورهای اروپایی شروع گشته است.آنها مراکزی را تحت عنوانF.R.C (Family records center) تشکیل داده و همه خانواده ها را تشویق به نگهداری اسناد خانوادگی خودشان در این مراکز می کنند.(1)


 
نامه آیت الله کاشانی از لبنان به یکی از بستگان
ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ تیر ۱۳٩٠  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، اشخاص

نامه ای منتشر نشده از آیت الله کاشانی

منبع: ماهنامه شاهد یاران، شماره 16


 
پاسخ آیت الله کاشانی به نامه آقای محمد باقر ترقی
ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ تیر ۱۳٩٠  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، اشخاص

نامه ای منتشر نشده از آیت الله کاشانی

منبع: ماهنامه شاهد یاران، شماره 16


 
وصیّت حضرت امام (ره)به فرزند برومندش حاج سید احمد آقا
ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ تیر ۱۳٩٠  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، اشخاص
زمان: 25 آذر 22/1363 ربیع الاول 1405
مکان: تهران، جماران
بسم الله الرحمن الرحیم
کتاب «آداب الصلوه» را که خود از آن بهره ای نبرد م جز تاسف بر قصور و تقصیر بر ایام گذشته که توانایی برخود سازی داشتم، و حسرت و ندامت در روزگار پیری که دستم تهی و بارم سنگین و راهم بس دراز و پایم لنگ و آوای رحیل در گوش است، هدیه کرد م به فرزند عزیزم «احمد» که از قدرت جوانی کامیاب است؛ شاید او-ان شاء الله تعالی-از محتویات آن که از کتاب کریم و سنّت شریف و افادات بزرگان فراهم شده است، بهره مند شود و به معراج حقیقی از رهنمایی اهل معرفت راه یابد، و دل از این ظلمتکده برکَند، و به مقصد اصلی انسانیت که انبیای عظام و اولیای کرام-علیهم صلوات الله و سلامه-و اهل الله بر آن راه یافتند و دیگران را دعوت فرمودند، توفیق یابد.
پسرم!خود را-که به فطرت الله تخمیر شد ه ای-دریاب و از گرداب ضلالت امواج سهمگین خود بینی و خودخواهی نجات د ه و به سفینه نوح که پرتو ولایت الله است رکوب کن که مَن رَکِبَها نَجی وَ مَن تَخلَّفَ عَنها هَلَکَ. «1»
فرزند م، کوشش کن که در صراط مستقیم که صراط الله است، و لو لنگان لنگان حرکت کنی و حرکات و سکنات قلبی و قالبی را رنگ معنویت و الوهیت د هی و خد مت به خلق را برای آن که خلق خدا هستند بنمایی. انبیای عظام و اولیای خاصّ خدا در عین حال که مشابه د یگران اشتغال به کارها داشتند، هیچ گاه در دنیا وارد نبوده اند؛ چون اشتغالشان به بالحق و للحق بوده، در عین حال از رسول ختمی-
صلی الله علیه و آله و سلّم-روایت شده که فرموده است: لَیُغانُ عَلی قَلبی وَاِنّی لاستَغفِرُ الله فی کُلّ یَوم سَبعینَ مَرّهً «2» شاید رؤیت حق در کثرت را، کدورت حساب می فرمود.
پسرم! خود را مهیا کن که پس از من بر تو جفاها رود و نگرانی ها که از من دارند به حساب تو گذارند. اگر حساب خود را با خدای خود صاف کنی و پناه به ذ کر الله بری، هراسی از خلق به خود راه مد ه که حساب خلق زود گذر است و آنچه ازلی است، حساب در پیشگاه حق است.
فرزند م! پس از من ممکن است پیشنهاد خد متی بر تو شود، در صورتی که قصدت خد مت به جمهوری اسلامی و اسلام عزیز است رد مکن؛ و اگر خدای نخواسته برای هواهای نفسانی و ارضای شهوات است، از آن اجتناب کن که مقامات دنیوی ارزش آن ندارد که خود را در راه آنها تباه کنی.
بار الها!احمد و تبارش و متعلّقاتش که از بندگان تو و تبار رسول اکرمند، اینان را در دنیا و آخرت سعادتمند فرما و دست شیطان رجیم را از آسیب به آنها کوتاه فرما.
خداوندا!ما ضعیف و ناتوانیم و عقب افتاده از قافله سالکان، تو خود از ما دستگیری فرما. رَبَّنا عامِلنا بِفَضلِکَ وَ لا تُعامِلنا بِعدلِکَ.«3»و السلام علی عبادالله الصالحین.
23 ربیع الاول 1405 «4» /25 آذر 1363
روح الله الموسوی الخمینی

 
نامه آیت الله به فرزندش دکتر سید محمدرضا کاشانی
ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ تیر ۱۳٩٠  کلمات کليدي: تاریخ معاصر ، اشخاص

نامه ای منتشر نشده از آیت الله کاشانی

منبع: ماهنامه شاهد یاران، شماره 16


 
مختار در آخر چگونه و در کجا کشته می‌شود؟ + عکس
ساعت ٧:٥۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ تیر ۱۳٩٠  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام ، اشخاص

منبع: راسخون

مختار سر عبیدالله بن زیاد را نزد امام سجاد (ع) در مدینه فرستاد، حضرت خوشحال شد و فرمود: خدا جزای خیر به مختار دهد.


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.