تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
بکش یا بمیر!
ساعت ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠  کلمات کليدي: تاریخ اروپا

گلادیاتورها، برده های خونخوار روم باستان بودند که زندگی های عجیب و متفاوتی داشتند.

برای بشر امروزی غیرممکن است که احساس گلادیاتورهای مبارز«کلزیوم» بزرگ روم باستان را درک کنند. تماشاگران تشنه خون و خشونت از یک سو تو را وادار می کنند برای گذران اوقات فراغتشان آدم بکشی و برده داری بی رحم از سوی دیگر تهدیدت کرده اگر نتوانی رضایت امپراتور و همراهانش را جلب کنی تو را زنده زنده در آتش می سوزاند! برخلاف تصویر زیبا و حماسی ای که از گلادیاتورهای عصر باستان نشان داده می شود، این برده های بیچاره زندگی مشقت باری داشتند و همیشه بازنده بودند؛ چه در میدان جنگ برنده می شدند و با شمشیری خونین به سلول خود بازمی گشتند و چه شکست می خوردند و خونشان با خاک کلزیوم در هم می آمیخت! به همین دلیل است که بیشتر گلادیاتورهای جنگاور پس از مدتی نمایش با استفاده از کوچک ترین فرصتی فرار می کردند تا زندگی را مثل یک انسان تجربه کنند، نه یک حیوان خونخوار! هر چند همچنان زندگی این برده های جنگجو سوژه خوبی است برای پرده سینما یا صفحه تلویزیون؛ فیلم سینمایی «گلادیاتور» ساخته ریدلی اسکات با بازی راسل کرو و سریال آمریکایی«اسپارتاکوس» که هم اکنون طرفداران زیادی در جهان دارد، معروف ترین نمونه های این گونه محصولات هستند!

در آن روزها رومی ها آمفی تئاترها و مبارزات گلادیاتورها را نشانه تمدن خود می دانستند. پرورش گلادیاتورها هم سرمایه گذاری های مطمئنی به شمار می آمدند که داشتن قوی ترین آنها افتخار هر اشراف زاده ای بود. جالب است که در آن دوران هیچ کس در مورد اخلاق انسانی و حقوق بشر حرف نمی زد و مخالفتی با این مبارزات وحشیانه نداشت. برده داران رومی هم با افتخار از شغل خود سخن می گفتند.اولین مراسم رسمی مبارزه گلادیاتورها در مراسم یادبود امپراتوری به نام جونیوس بروتوس پرا در سال 264 قبل از میلاد برگزار شد. البته بعدها کاربرد این گونه مبارزات عوض شد. با رونق گرفتن مبارزات گلادیاتوری و استقبال زیاد مردم، امپراتوران رومی از این مراسم برای تهییج احساسات عمومی قبل از شروع جنگ استفاده می کردند. یعنی با برگزاری چند مبارزه هیجان انگیز بین گلادیاتورهای معروف، حس خشونت را بین سربازان و مردم عادی رواج می دادند تا جامعه بتواند هزینه های مالی، اجتماعی و سیاسی یک جنگ خونین جدید را بپذیرد. گاهی هم برخی امپراتوران رومی برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات سیاسی یا اقتصادی خود، چنین مراسمی را برگزار می کردند تا توجه عموم از موضوعات مورد بحث روز دور شود و همه به تماشای گلادیاتورهای بخت برگشته ای بروند که برای زنده ماندن مجبورند همنوعان خود را بی رحمانه به قتل برسانند! البته مالکان گلادیاتورهایی که در صحنه مبارزه کشته می شدند مبلغی به عنوان خونبها دریافت می کردند! جالب است که بدانید حتی در برخی مراسم گلادیاتوری، زنان نیز در میدان مبارزه حاضر می شدند و برای رسیدن به جوایز بزرگ شمشیر می زدند. البته در مورد گلادیاتورهای زن اطلاعات و اسناد اندک و پراکنده ای وجود دارد ولی به هر حال بیشتر مورخان معتقدند در دوران بعد از اسپارتاکوس، گلادیاتورهای زن هم در صحنه کلزیوم حاضر می شدند و اما فهرست معروف ترین گلادیاتورها:

 


 
فهرست سیاه دزدان دریایی
ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠  کلمات کليدي: اشخاص ، تاریخ معاصر ، تاریخ اروپا

دزدان دریایی از قدیم تا امروز در پهنه دریاهای آزاد در کمین کشتی های تجاری و مسافربری نشسته اند
برخلاف تصور خیلی ها هنوز هم دزدان دریایی بسیاری در آب های مناطق مختلف حضور دارند و دزدی دریایی هنوز هم یکی از بزرگ ترین مشکلات کشورهای مختلف است. بهتر است بدانید دزدان دریایی سالانه حدود 13-16 میلیارد دلار زیان اقتصادی به دولت های مختلف وارد می کنند. در حال حاضر خطرناک ترین مناطق برای کشتی های تجاری، فاصله بین دریای سرخ تا اقیانوس هند و سواحل سومالی و سنگاپور است. سالانه50 هزار کشتی تجاری از این مسیرها عبور می کنند و همواره خطر بالقوه حمله دزدان دریایی به آنها وجود دارد. چنان که شاهد بودیم در یک سال اخیر دزدان دریایی سومالی چندین بار کشتی های تجاری بین المللی را غارت کردند و در نهایت همکاری چند کشور آن منطقه توانست تنها به صورت نسبی و موقت امنیت آب های شاخ آفریقا را تضمین کرده، آنها را وادار به عقب نشینی کند. اما پر واضح است که وجود دولت های بی ثباتی چون سنگاپور و سومالی در مناطق حساس، به این دزدان دریایی اجازه می دهد همواره مثل آتش زیر خاکستر آماده شروع تهاجمی جدید باشند. البته دزدان دریایی مدرن از قایق های کوچک و تندرو با تعداد کمی خدمه استفاده می کنند. از طرف دیگر بسیاری از مبادلات بازرگانی روز دنیا از طریق کشتی و مسیرهای آبی صورت می گیرد و در نقشه جغرافیایی جهان مناطق خطرناکی چون خلیج عدن و منطقه مالاکا در سنگاپور وجود دارد که کمینگاه فوق العاده مناسبی برای دزدان دریایی به شمار می آید.


 
رهبر شیعیان پشیمان چگونه رستگار شد؟
ساعت ٦:۱٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

سیری در احوالات «سلیمان بن صرد خزاعی»

«سلیمان» فرزند «صرد» و صرد نیز فرزند «جون» بود. او از صحابیان کهنسال پیامبر(ص) به شمار می رود که پس از رحلت آن حضرت در کوفه رحل اقامت افکند.
در زمان جاهلیت او را «یَسار» می‌نامیدند. پس از گرویدن به دین اسلام، حضرت پیامبر(ص) نام «سلیمان» را بر او گذاشت.
«سلیمان بن صرد» همراه حضرت علی(ع) در جنگ‌های «جمل» و «صفین» شرکت کرد و در مبارزه‌ای تن به تن «حوشب ذوالظلم» را به قتل رساند. . .


 
دیدگاه آیت الله العظمی بهجت درباره مختار :او از اولیای خدا بود!
ساعت ٦:۱٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

یکی از پرسش هایی که در زمان حیات آیت الله العظمی بهجت از ایشان صورت گرفت پرسشی در مورد شخصیت مختار بن ابوعبید ثقفی بود.
به گزارش سایت رسمی مختارنامه به نقل از سایت خبرآنلاین، شرح پرسش و پاسخ آیت الله العظمی بهجت به شرح زیر است. گفتنی است این پرسش و پاسخ از کتاب "ورق های آسمانی" نقل شده است.. . نظر حضرتعالی درباره شخصیت مختار ثقفی که مورد تردید واقع شده است، چیست؟ علاقمندیم که دیدگاه شما را در این مورد بدانیم؟


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.