تاریخ جهان

مقالاتی در باره تاریخ!

تاريخ جهان History of World أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الأرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ كَانُوا أَكْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِي الأرْضِ فَمَا أَغْنَى عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَكْسِبُونَ قرآن كريم؛ سوره 40.غافر؛آيه 82 تاريخ معلّم انسان‌ها است. امام خميني رحمة‌اللّه عليه
ساکنین باستانی قاره آمریکا
ساعت ٤:۱٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کليدي: جهان جدید (استرالیا و آمریکا)

نخستین مردمانی که در قاره ی آمریکا اقامت گزیدند شکارچی- خوشه چینانی از اهالی شمال قاره آسیا بودند.

 


 
فتح شوش
ساعت ٤:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

چون شهر شوش به محاصره مسلمین در آمده یکی از سرداران ایران به نام سیاه که به مسلمین پیوسته بود لباس خویش را که رخت ایرانی بود پوشید. و پیکر خون را به خون آغشته کرد و نزدیک حصار شهر افتاد، مردم شهر پنداشتند که او یکی از افراد خود آنهاست که مجروح شده و افتاده است. ناگزیر برای نجات او دروازه شهر را گشودند و خواستند او را حمل کنند که ناگاه از جای برخاست جست و شمشیر کشید و با آنها جنگ کرد و داخل شهر گردید و دروازه شهر را با شمشیر گرفت. آنها هم از برابر او گریختند و دروازه را بدون موانع گذاشتند و سپاه مسلمین را بدان شهر داخل نمود و شهر فتح گردید.

 


 
امام علی علیه‌السلام و معاویه
ساعت ٤:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

لشکریان معاویه که خیلی پیش از آمده سپاهیان حضرت علی (ع) در صفین تمرکز یافته بودند سر تا سر فرات را تا مسافتی دور در تصرف خود داشتند.

وقتی که سپاهیان حضرت علی (ع) روبروی آنها چادرهای سیاه خود را برافراشتند به نخستین حاجت خود که آب باشد پی بردند به هر قسمت از شط فرات که رفتند با نیروی عظیم دشمن روبرو شدند که اجازه نمی‏دادند کسی به شط نزدیک شود و آب بردارد. نخستین گفتگو و کشمکش میان این دو سپاه بزرگ، بر سر آب آغاز شد. امیرالمؤمنین علی (ع) دو نفر نماینده نزد معاویه فرستاد که به آنها بگویند این رفتار ناجوانمردانه و نادرستی است، آنها را مأمور کرد به معاویه گوشزد کنند که اگر ما زودتر از شما بر سر آب رسیده بودیم هرگز شما را از برداشتن آب منع نمی‏کردیم معاویه پس از مشورت با عمروعاص و سران سپاه درخواست نمایندگان سپاه علی (ع) را رد کرد.
علی (ع) ناچار شد که ابتدا رودخانه را به تصرف در آورد. دو تن از فرماندهان نیرومند خود را به نام اشعث بن قیس و اشتر نخعی مأمور ساخت به ده هزار سوار به سپاهیان معاویه که در طول شط فرات تمرکز یافته بودند حمله کنند. جنگ بسیار سختی میان آنان واقع شد. سرانجام سپاهیان علی (ع) موفق شدند که قسمتی از رودخانه را به تصرف خود در آورند و بدین وسیله چادرهای خود را در کنار شط بر پا کنند، آنگاه حضرت علی (ع) دستور داد که منادیان در طول رودخانه ندا دهند که به تمام افراد سپاه معاویه اجازه داده می‏شود هر مقدار که آب می‏خواهند از رودخانه بردارند و کسی مزاحم آنها نخواهد شد.

 


 
سلطان مسعود غزنوی و ابوریحان بیرونی
ساعت ٤:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

روزی سلطان محمود غزنوی در باغ هزار درخت شهر غزنین بر بالای کوشکی که چهار در بود نشسته بود و جمعی از جمله ابوریحان در حضور او بودند، ناگاه رو به ابوریحان نمود و گفت: من از کدام یک از این چهار در بیرون خواهیم رفت؟ نظر خود را بر کاغذی بنویس و در زیر تشک من بگذار، ابوریحان که از منجمان بزرگ بود و خوی سلطان محمود را می‏دانست نگاهی به چهار در نمود و نظر خود را بر پاره‏ای کاغذ نوشت و زیر تشک سلطان نهاد.

محمود گفت: نظرت را اعلام کردی؟ ابوریحان گفت: آری، آنگاه سلطان محمود دستور داد، بنا و بیل و کلنگ آوردند و بر دیواری که جانب شرق کاخ بود دری بگشودند و سلطان از آن در بیرون رفت و گفت آن کاغذ پاره بیاورند، چون نیک نظر کرد دید ابوریحان بر روی آن نوشته است، که: سلطان از این چهار در بیرون نمی‏رود بلکه بر دیوار شرق دری بکند و از آن در بیرون شود!!!
محمود از ابوریحان سخت دلگیر شد و دستور داد او را در قلعه غزنین شش ماه زندانی نمودند و بعدها از ابوریحان پرسیدند چگونه این کار پیش‏بینی نمودی گفت: از غرور سلطان محمود دانستم که از هیچکدام از درها بیرون نخواهد رفت.

 


 
منصور عباسی و عرب شامی
ساعت ٤:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

منصور خلیفه عباسی از عربی شامی پرسید: چرا شکر خدای را به جای نمی‏آوری که از وقتی من بر شما حکومت می‏کنم طاعون از میان شما برطرف شده است. عرب گفت: خداوند از آن عادلتر است که در یک وقت دو بلا بر ما بفرستد. منصور بسیار خجالت کشید و سرانجام به بهانه‏ای آن مرد را کشت.

 


 
میر‌عماد
ساعت ۳:٥٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام ، اشخاص

در منابعی ‌که ترجمه احوال میر آمده است، عموما او را بنام «میرعماد» خوانده‌اند و ‏مسلم است که در زمان حیات به همین عنوان نامیده شده است، فقط مستقیم زاده ترک ‏در تحفه خطاطین خود، نام او را «محمد» و نام پدرش را «حسین» ضبط کرده است، که ‏مانند همه مطالبی که درباره میر نقل کرده، بی‌پایه و بی‌اساس است.‏‎

 


 
فئودالیسم در اروپا (نسخه ساده‌شده)
ساعت ٦:٥٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کليدي: تاریخ اروپا

چکیده

فئودالیسم نامی است که به نظام ارباب و رعیتی قرون وسطای اروپا می دهند. در این تحقیق، برای مطالعه کامل تر پیرامون این مطلب، ما ابتدا به مطالعه اروپا می پردازیم و سپس قرون وسطا، جنگ های صلیبی و... را مطالعه می کنیم. سپس به سراغ فئودالیسم، زندگی در شهری فئودالی و... می پردازیم. در این تحقیق سعی ما بر ساده نویسی و خلاصه نویسی بوده است. امیدواریم این تحقیق برای مطالعه کنندگان و علاقه مندان به تاریخ و همه دانش دوستان مفید باشد.

 

کلمات کلیدی: فئودالیسم، تاریخ، تاریخ اروپا، قرون وسطا.


 
چنگیز خان
ساعت ٦:٤٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کليدي: تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام

«624 - 614 ق / 1227 - 1217 م»

 


 
سردار علی‌قلی‌خان اسعد بختیاری
ساعت ٦:٤۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کليدي: تاریخ معاصر

علی‌قلی‌خان  ایلخانی (سردار اسعد بختیاری) پسر سوم و چهارمین فرزند حسین‌قلی خان ایلخانی از تیره هفت لنگ بختیاری و نوه‌ی دختری نجف خان در سال 1274 ق در چهارمحال در منطقه‌ای قشلاقی دیده به جهان گشود.

 


 
 
 
 

سرور و قالب: پرشین بلاگ
تمامي حقوق اين وبلاگ متعلق به بلاگ تاريخ جهان است.